Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Máta peprná

Máta peprná (Mentha piperica)
Máta je bylina všestranného použití. Pochází pravděpodobně z Anglie a roste v mírném podnebním pásmu. Současná máta peprná je již uměle vyšlechtěná z máty klasnaté a vodní máty. V bylinkářství je známá pro své baktericidní a uklidňující vlastnosti. Máta se užívá kosmetice, vaření, bylinkářství i oficiální medicíně. Máta obsahuje fytoncidy, které zabraňují množení škodlivých baterií, nejznámější složkou máty je mentol – éterický olej, který působí antisepticky a anesteticky. Mentol snižuje nevolnost, rozšiřuje cévy, má protikřečové a protizánětlivé účinky, působí dobře i proti plísním. Máta obsahuje rutin. Zvyšuje imunitu. Působí dobře při kašli, uvolňuje dýchací cesty. Při trávení snižuje nadýmání, pálení žáhy, křeče střev, pomáhá při vylučování žluči. Snižuje krevní tlak, posiluje cévy. Mentolový olej může pomoci při migrénách. Máta je vhodná při onemocnění dýchacích cest, uvolňuje a zlepšuje dýchání. Při mořské nemoci, zvracení nebo závratích pomáhá vnitřně i zevně. Olej je vhodný na potírání při poštípání hmyzem nebo svědivých vyrážkách. Mentol osvěžuje ústa a odstraňuje zápach z úst, kloktání mátového čaje hojí dásně a záněty v ústech. Potírání mátovým olejem ulevuje při dně, revmatismu, artritidě, bolestech svalů, apod.
Kdy by se máta naopak pít ani jinak užívat neměla:
Na mátu může být alergie, obzvlášť pak u dětí do 3 let. Mátu by neměly užívat kojící ženy, protože snižuje produkci mléka. U těhotných žen by mohla vyvolat máta zvýšený tonus dělohy. Mátu by neměli užívat vnitřně lidé, kteří mají nízký krevní tlak a ti, kteří mají křečové žíly. Na obojí působí nepříznivě. Opatrní budou lidé s cukrovkou, obzvlášť pak na čerstvé listy např. v jídle, nápojích, protože mentol může reagovat s inzulínem.
Co se málo ví, že větší množství máty může působit jako antiafrodisiakum u mužů. Také se máta nesmí užívat, pokud berete homeopatika, protože jejich účinek vyruší, proto existují i zubní pasty bez mentolu při užívání homeopatik, např. Homeodent.
Jinak všichni známe nápoj Mojito, kterého hlavní součástí máta je. Dnes už existují i v ČR firmy, které se výhradně pěstěním máty zabývají, např. Máta Šárka…
Táňa

Pornatka kokosová

Pornatka kokosová (Wolfiporia extensa, Poria cocos)

Jednou z nejdéle požívaných hub čínské medicíny , u nás  málo známou léčivou houbou je Pornatka kokosová zvaná Fu Ling. Je to jedlá dřevokazná houba, která roste v Asii, nejčastěji v kořenech borovic. Svůj název dostala podle tvaru, který se podobá kokosovému ořechu.

Houba má silný protizánětlivý účinek, potlačuje otoky, obzvláště nohou. Posiluje imunitu a používá se v léčbě nádorů, jako ochrana tkání při chemoterapiích.  Snižuje hladinu tuků a cukru v krvi, takže prospívá diabetikům. Léčí záněty ledvin a odvodňuje, používá se i jako podpůrné léčivo při žloutence. Využití má při neurózách, zklidňuje palpitace. Působí dobře proti nespavosti. Léčí průjmy a zahlenění. Přidává se i do kosmetických výrobků, zlepšuje pleť, léčí dermatitidu. Kromě toho je to antiparazitikum.

Dříve se pornatkou léčila skleróza a také pohlavní nemoci. Pornatku můžete zakoupit jako léčivo v bylinkových prodejnách a e shopech.

Táňa

Troudnatec pásovaný

Troutnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola)
je další zajímavou dřevokaznou houbou, která má léčivé účinky.
Roste i v našem podnebním pásmu na kmenech živých, ale i odumřelých stromů- jehličnatých i listnatých ( smrky, borovice, břízy, buky, olše, třešně….). Málokdo už dnes ví, že své jméno dostala houba kvůli troudu, kterým se dříve podpalovalo, používali ho kuřáci a také včelaři, kteří troudem vykuřovali úly proti chorobám včel. Dříve se používal troudnatec běžně i v medicíně, např. k zastavení krvácení nebo proti zimnici, což zaniklo s nástupem syntetických léků, dnes se kvůli rezistencím na některé látky zase začíná používat…
Houba obsahuje hlavně betaglukany, které aktivují makrofágy, ty umí pak pohlcovat v těle napadené buňky, viry a bakterie.
Houba se používá jako mírné antidepresivum, při léčbě Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Na Dálném východě ji dodnes kouří smíchanou s tabákem proti bolesti hlavy. Odvarem se vyplachují ústa při zánětu dásní a bolesti zubů. Snižuje horečku a krevní tlak. Pomáhá při virózách a nachlazeních všeobecně. Detoxikuje játra a hojí záněty v celém zažívacím ústrojí. Dnes se používá i k léčbě artritidy, autoimunitních onemocnění. Dobře funguje i u některých zánětů močového ústrojí. Pomáhá léčit šedý i zelený oční zákal.
Z troudnatce se používá odvar, kapky nebo sušené spory, např. jako kapsle, které se dají zakoupit.
Táňa

Shiitake

Shiitake (Lentinula edodes ) Houževnatec jedlý
je jedlá houba, která má barvu od světe hnědé po tmavou. V přirozených podmínkách roste shiitake v jihovýchodní Asii (Čína, Japonsko, Korea a další země) na pařezech a padlých kmenech listnatých stromů, zejména kaštanů. Na Dálném východě rostou houby shiitake na mongolském dubu a amurské lípě. Shiitake se používá jako potravina v Číně a Japonsku již více než tisíc let a nyní se průmyslově pěstuje po celém světě. Je považována za královskou houbu (říká se jí také císařská houba nebo houba spícího Buddhy) a považuje se za houbový ženšen. Shiitake obsahuje velké množství vitamínů, hodně thiaminu, riboflavinu, niacinu, biotinu. Houba obsahuje vitamin D v poměrně velkém množství, pokud roste přírodně. Kromě bílkovin obsahuje látku lentinan, která poškozuje v těle atypické buňky a zároveň zvyšuje růst makrofágů a leukocytů, které jsou nezbytné pro boj s rakovinnými buňkami. Shiitake příznivě ovlivňuje celé tělo. Podle čínské medicíny konzumace této houby zvyšuje odolnost vůči stresu, prodlužuje délku života a zabraňuje předčasnému stárnutí. Posiluje imunitu. Pleťové masky z houby byly součástí kosmetiky japonských gejš, známých pro svou úžasnou pleť. Pleťová voda z shiitake se vyrábí tak, že na tmavém místě po dobu 7-10 dní necháte houby naložené v poměru vody a alkoholu 2: 1. Látky obsažené v houbě se považují za všelék, od nádorových onemocnění, kardiovaskulární potíže, složení krve, po ozařování, pomáhají odolávat virovým onemocněním, hepatitidě, chřipce a dokonce i HIV.
Houba shiitake se nesmí užívat cca do 14 let u dětí, , těhotných a kojících žen, u lidí s bronchiálním astmatem (kvůli možným alergenům ve složení). Na houbu může být ojediněle alergická reakce.
Táňa

Hericium

Hericium (Hericium erinaceus) česky Korálovec ježatý
nejčastěji další názvy: Lví hříva, nebo Hlava opice, Vousy satyra, Nafoukaná ryba, Houba ježek, nebo Houbové nudle, také nazývané houba Pom-Pom. Rozšířený je také japonský název „Yamabushitake“.
Houba vypadá jako sněhová koule pokrytá bílými rampouchy. Má rychlý růst a roste na stromech. Používá se v asijské kuchyni, gurmáni ji velmi cení a má chuť podobnou krevetám.
Hericium je v tradiční čínské medicíně používáno k léčbě žaludečních onemocnění a k prevenci rakoviny trávicího traktu. Tato houba také zvyšuje imunitní síly těla, zlepšuje nervová onemocnění a funkce dýchacího systému.
Houba se dnes používá velmi často k léčení boreliózy a  roztroušené sklerózy, tzv. ROSky s výbornými výsledky.
Bohužel se příliš nedaří komerčně pěstovat, proto jsou léky z ní poměrně cenově vysoké.
Táňa

Reishi

Reishi (Gannoderma)
V Číně, Koreji a dalších asijských zemích je houba známá pod názvem „Ling-zhi“ , což v překladu znamená „houba nesmrtelnosti“. Reishi: čistí tělo od toxinů, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, má silný účinek na imunitu, účinně bojuje proti infekčním chorobám, podporuje prokrvení vnitřních orgánů a uklidňuje nervový systém. Používá se při: patologiích srdce a cév, cukrovce, chronických infekcích, Hormonální nerovnováze, obezitě, zánětlivých procesech v těle, onemocnění jater a ledvin, alergiích, autoimunitních onemocněních, nádorech maligních i benigních, nespavosti, úzkostech, depresích. Napomáhá lepší saturaci krve.
Reishi se nesmí užívat v těhotenství, při kojení, nemohou ji užívat děti, nelze užívat, pokud máte předepsané léky na vysoký tlak nebo máte malou krevní srážlivost.
Táňa

Olše lepkavá

Olše lepkavá (Alnus glutinosa)

Olše je strom, který dorůstá výšky až 30metrů a dožívá se i sta let. Kromě olše lepkavé se jako léčivo používá i olše šedá.

Z olše se používá jako léčivo prakticky vše. Pupeny, listí, šišky, kůra. Užívá se kvůli svým dezinfekčním, stahujícím, protizánětlivým a hemostatickým účinkům.. Odvar z olšových šišek přispívá ke snížení kvasných a hnilobných procesů při onemocněních trávicího traktu, hojení sliznic. Nálev a tinktura se doporučují při onemocněních trávicího traktu nadýmání, průjmech, chronické kolitidě, úplavici, hojí vředy žaludku a dvanáctníku. Kromě toho se užívá při revmatoidní artritidě, hemoroidech, kožních onemocněních, zápalech plic a nachlazení. V gynekologii se používá k zastavení krvácení různého původu, děložním myomům a fibromům, zánětlivým onemocněním pohlavních orgánů, při kojení hojí popraskané bradavky. Odvar nebo kapky z olše se používají  při revmatu, artritidě, odvar k oplachům při akné, při nachlazení, snižuje horečku a ulevuje bolesti v krku.  Olše podporuje normální činnost mozku a krevní oběh.  Koupele s listy olše zmírňují pocit únavy nohou při dlouhé chůzi.

Táňa

Modřín opadavý

Modřín opadavý (Larix decidua)

Modřín je unikátní strom. Je to jediný listnatý strom mezi všemi jehličnany. Je dlouhověký,  jeho stáří může dosáhnout až 800 let. Je schopen odolat silným mrazům. Dorůstá do výšky až 40 metrů.

Jako léčivo se používá jehličí,  pryskyřice, výhonky, pupeny i dřevo stromu.

Modřín zlepšuje látkovou výměnu, zpevňuje cévní stěny, urychluje hojení ran, odstraňuje horečku, zmírňuje záněty, ulevuje při bolesti, podporuje imunitní systém a zabraňuje vzniku nádorů. Modřín je účinný při žloutence, dně, astmatu, myalgii(bolesti svalů), bronchitidě, revmatismu, nachlazení, onemocnění ledvin.

Na Dálném východě se používají výhonky z modřínu k léčbě boreliózy.

Z čerstvého jehličí se mohou dělat saláty nebo odvar. Odvar z jehličí je užitečný například při nachlazení, zácpě, krvácení dásní. Návod: na 20 g čerstvých jehliček se nalije do 200 ml studeného mléka, vaří se 8 minut, odstát 1 hodinu, přecedí se. Užívají se 3 polévkové lžíce denně, půl hodiny před jídlem.

Pryskyřice se používá  při revmatismu, neuralgii, myalgii. Také se využívá do mastí u zánětů dýchacích cest. Při kašli, bronchitidě a některých plicních onemocněních se používá k inhalaci.

Modřín se nesmí užívat v případě alergie na jehličnany, v těhotenství, při vředových onemocněních. Také není možno užívat těsně po infarktu, mrtvici, při těžkých nervových onemocněních.

Táňa

Cibule a její účinky

Chvála cibule

Kupte si cibuli a jezte ji syrovou, pečenou, vařenou… každý den!

Dr. Dawood, autor Encyklopedie bylinné terapie, říká:

„Napsal jsem několik článků o cibuli a jejích terapeutických a výživových přínosech a pokaždé, když jsem si přečetl o cibuli něco nového, byl jsem motivován napsat další. ”

Věděli jste, že:

Cibule patří mezi zeleninu nejbohatší na důležitou složku zvanou Quercitin, a konkurovat mohou jen hrozny červeného vína?

Antioxidant Quercitin v cibuli bojuje proti zánětu kdekoliv v těle, zejména v prsou a plicích?

Konzumací cibule se brání cukrovce typu (2), který se léčí tabletami, i typu (1) který vyžaduje inzulín.

Cibule zabraňuje rakovině prsu, prostaty, dělohy a vaječníků a také vzniku prekanceróz.

Bojuje cibule proti astmatickým záchvatům.

Cibule chrání nervové buňky před poškozením a následnými onemocněními souvisejícími s nervovou soustavou.

Cibule zabraňuje poškození cév a dovede pomoci předejít mnoha srdečním chorobám.

Cibule zvyšuje přítomnost a rozmnožování přírodních bakterií ve střevech, což zlepšuje vstřebávání živin, posiluje imunitní systém

Cibule zabíjí mnoho druhů škodlivých virů a bakterií ve vašem krku a plicích.

Cibule zabraňuje vzniku krevních sraženin.

Cibule lehce snižuje krevní tlak u pacientů s hypertenzí.

Cibule působí proti nespavosti.

Cibule zabraňuje růstu bakterií Helicobacter Pylori (žaludeční vředy).

Cibule snižuje cholesterol a triglyceridy.

Cibule ulevuje při onemocnění AIDS.

Cibule zabraňuje osteoporóze.

Cibule obsahuje hojné množství sírových složek, které udržují pokožku svěží, silné vlasy a nehty.

Cibule vlastně zlepšuje náladu a uvolňuje srdce.

Cibulové slupky jsou nejbohatší na antioxidant Quercetinu.

Cibule neztrácí své léčivé vlastnosti ani při vaření.

Vše co je výše uvedené, je shrnutím mnoha vědeckých článků.

Dobrou chuť

Autor: Kameny, les a magie

Jitrocel

Jitrocel (Plantago)
Jitrocel je jedna z nejstarších bylin, která byla používána k léčení. Znali ji ve starověkém Řecku, Římě a na Dálném východě.
Listy jitrocele se používají jak v léčitelství, tak i v oficiální medicíně. Jitrocel má stahující účinky, hojí rány, zastavuje krvácení, používá se do léků na kašel. Vnitřně hojí záněty žaludku, žaludeční vředy, záněty ledvin a močového měchýře.
Šťáva z čerstvých listů se doporučuje při léčbě poranění rohovky. Má schopnost zastavit růst zlatého stafylokoka a dalších zánětlivých patogenů. Šťáva z listů jitrocele se používá při léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů.
Čaj z listů zmírňuje kašel, má uklidňující účinky a snižuje krevní tlak. Nálev z listů se přikládá zevně na zánětlivá onemocnění, léčí záněty dutiny ústní a nosohltanu, pohmožděniny, řezné rány, rány, popáleniny, vředy, hnisavé rány.
Kromě toho se čaj používá při zánětech ledvin, močového měchýře průjmu, celkově jako tonikum.
U nás v ČR je používán hlavně jitrocel kopinatý, ale v okolních státech se více používá jitrocel dlanitý.
Dříve se používala v léčitelství i semena, ale dnes je povětšinou nahradilo psyllium.
Táňa