Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Kakost smrdutý

Kakost smrdutý, slov. Pakost smradlavý (Geranium robertianum)
Dnes jsem si všimla, že už kvete kakost. Je to jedno až dvouletá bylinka, která u nás roste prakticky všude. Sbírá se kvetoucí nať, může se sbírat celá rostlina i s kořeny. Bylinka se používá k odvodnění, rozpuštění ledvinových kamenů a močového písku. Používá se i při průjmech, dříve se používala při úplavici. Čaj chutná hořce. Sbírat se může od června do října.
Táňa

Kopyšník tmavý – Červený kořen

Kopyšník tmavý – Červený kořen, slov. Sekernica tmavá (Hedysarum hedysaroides)
Červený kořen je bylina s fialovými květy, která roste hlavně na území Altaje a jižní Sibiře, u nás je prakticky na vyhynutí, v malém množství je možno ji vidět v Tatrách. Její kořen zasahuje až do hloubky 5 m. Místní obyvatelé na Sibiři jí také říkají Medvědí kořen, protože ji vyhledávají a vyhrabávají medvědi ke konzumaci po zimním spánku.
Červený kořen se používá hlavně k léčení urogenitálního traktu, je účinný při onemocněních močového měchýře, prostaty, prolapsu konečníku, onemocnění jater, vodnatelnosti a chudokrevnosti. Užívání červeného kořene podporuje včasné odstranění přebytečné tekutiny z těla a normalizuje močení. To pomáhá rychle se zbavit otoků. Červený kořen pomáhá obnovit svalový tonus, který je důležitý pro rodící ženy. Má účinky i jako prevence rakoviny prsu. Bylinka napomáhá cirkulaci tekutin v těle a zmírňuje záněty, příznivě působí na činnost ženských pohlavních orgánů.
Kopyšník je také afrodisiakem, hlavně pro muže.
Při pravidelném užívání se prokazatelně zvyšuje hladina hemoglobinu v krvi. To pomáhá překonat anémii, zlepšuje imunitu a normalizuje spánek.
Kromě toho červený kořen pomáhá ke správnému fungování nervového systému – zmírňuje bolesti hlavy, dodává sílu, pomáhá předcházet nervovým zhroucení a bojovat s jeho následky.
Táňa

Boswelie

Boswellie (Boswellia serrata)
Boswellie neboli indické kadidlo je rostlina(strom), kterou pro léčení doposud používala hlavně ajurvéda. Boswelie je přírodní prostředek proti bolesti a zánětům v těle. V současné době je to rostlina alternativní medicíny po celém světě.
Strom roste v oblastech Indie, Asie a severní Afriky.
Rostlina příznivě ovlivňuje imunitu, plodnost a zdraví pokožky. Snižuje cholesterol a pomáhá astmatikům. Boswelie se používá i pro léčení nebo prevenci rakoviny. Dále pomáhá vyléčit podrážděná a zanícená střeva, zlepšuje trávení. Celkově posiluje imunitní systém a tím předchází virovým i bakteriálním onemocněním. Používá se i jako antiparazitikum. Snižuje záněty v kloubech a hodně ulevuje lidem s artritidou (nejvíce používaná). Zlepšuje plodnost a je afrodisiakem.
Boswellii je možno zakoupit jako kapsle. Při nákupu je dobré si všímat obsahu léčivých látek v kapsli, příp. porovnat s jinými výrobky.
Boswelii nesmí užívat těhotné a kojící ženy.
Táňa

Štětka soukenická

Štětka soukenická, slov. Štetka súkenická (Dipsacus sativus) Xu Duan

Štětka je statný bodlák, který všichni známe a  roste na celém území ČR. V současnosti je to jedna z hlavních bylin na léčení boreliózy. Má močopudné účinky a proto velmi dobře léčí kloubní a ledvinové problémy, revmatismus, Pomáhá při lupénce, hojí  žaludeční a dvanácterníkové vředy. Často úspěšně zabírá na chlamydie, posiluje životní energii a čistí lymfu. Její hořký kořen podporuje trávení, močení a pocení, čímž pomáhá čistit organizmus. Vyčistí  krev, kožní vyrážky a zlepšuje akné. Ve formě obkladů odvar hojí prsní bradavky při kojení, trhlinky na konečníku.  Užívá se při rakovině trávicího ústrojí. V cikánské magii se odvar používá na léčení očí a probuzení vnitřního zraku, léčí kruhy a otoky kolem očí. Bylina se používá do krémů proti vráskám.  Suché bodláky (štětky) se používaly v soukenictví na česání příze. Ze štětky se jako léčivo používá kořen. Dnes je na trhu možné koupit i hotovou tinkturu nebo kapsle.

Táňa

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba
Ginkgo je strom, který jak jediný svého druhu přežil dodnes a vyskytoval se už v druhohorách. Nejvíce roste v Asii a Jižní Americe, jinak po celém světě v botanických zahradách. Nejvíce je strom ceněný v Číně a Japonsku, kde je nazýván stromem moudrosti. Básník Johann Wolfgang Goethe byl tak inspirován jeho krásou, že napsal báseň „Ginkgo biloba“…
Strom může dosáhnout výšky až 30 metrů a jeho listy mají krásný tvar vějíře. Strom je dvoudomý, jeho plody jsou jedlé, ale mají nepříjemný zápach. Semena se používají v potravinářství do polévek a omáček, mají nakyslou chuť. Nejvíce se ze stromu ale využívají listy, které jsou léčivé. Prokázané léčivé vlastnosti: ginkgo pomáhá odstraňovat volné radikály z těla, snižuje hladinu cholesterolu, normalizuje krevní tlak, posiluje cévní stěny, pomáhá předcházet rakovině, stimuluje buněčný metabolismus, má antihistaminový účinek, snižuje zánětlivé reakce a má antivirový účinek .Rostlina se nejvíce využívá k léčení těchto onemocnění: poruchy krevního oběhu, sklon k trombózám, bolesti hlavy a závratě, sklerotické změny, diabetes, sexuální dysfunkce, nespavost, deprese, onemocnění ledvin, astma, zlepšování sluchu a paměti. Ginkgo se využívá i v kosmetice. Rostlinný extrakt se často přidává do mastí, pleťových vod, krémů a šamponů, protože pomáhá vyhlazovat vrásky na obličeji, zabraňuje stárnutí pokožky související s věkem a také obnovuje poškozenou strukturu vlasů.
Přípravků z ginkga dostupných na našem trhu je opravdu mnoho, od kapslí, tablet, mletého prášku, po listy samotné. Čaj připravíme tak, že čajovou lžičku drti zalijeme horkou vodou. Nebo můžeme prášek z listů spolknout a zapít.
Ginkgo byste ale neměli užívat, pokud jste alergici, máte špatnou srážlivost krve, onemocnění trávicího traktu, nedoporučuje se užívat dětem do 12 let, těhotným a kojícím ženám. Neměli byste ho užívat před operací nebo při užívání léků na ředění krve. V těchto uvedených případech, než začnete užívat jakékoli produkty z ginkgo biloby, měli byste se poradit se svým lékařem.
Táňa

Trubkovec tyčinkový

Trubkovec tyčinkový (Ortosiphon stamineus)
Trubkovec je bylinka podobná hluchavce, ponejvíce roste v Asii a Americe.
Bylinka je ceněna pro své diuretické a antibakteriální vlastnosti. Díky tomu pomáhá při otocích (např. nohou), zadržování vody v těle, bílkovinách v moči, dně – zvýšené hladině kyseliny močové v krvi, močových kamenech nebo při zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest a také při snižování hmotnosti při nadváze a dále pak při kloubním revmatismu (bolest kloubů).
Bylinka dokáže oddálit potřebu dialýzy.
Podporuje správnou činnost jater, močového měchýře, močových cest (zánět močového měchýře, močových cest) a poruchy ledvin (zánět ledvin).
Někde dostanete trubkovec také pod názvem Jávanský čaj. Na trhu je k dostání jak sušený, tak v kapkách nebo tabletách. Firma Naděje udělala přípravek – kapky,, kde je trubkovec smíchán s celíkem.
Trubkovec nesmí užívat lidé se srdeční nedostatečností, hyperfunkci štítné žlázy, těhotné a kojící ženy a děti do 3 let..
Táňa

Kolokázie jedlá

Kolokázie jedlá, Taro (lat.Colocasia esculenta)
Kolokázie je jednoděložná rostlina z čeledi áronovitých. Patří mezi hodně staré kulturní plodiny. Jejím domovem je hlavně Asie, Polynésie, Indonésie a v dnešní době se pěstuje i v Africe. Je to rostlina s velkou hlízou, která může dosahovat váhy až 5 kg (v našich podmínkách, co jsem viděla, se podobá červené řepě a je i tak velká). Taro je trvalka. Při pěstování potřebuje velkou vlhkost, v přirozeném prostředí roste kolem řek, apod. Potkat ji můžeme i jako okrasnou rostlinu v květináčích, protože některé její variety mají hodně okrasné listy, kvete jako kala.
Hlízy jsou jedlé a používají se do jídel i nápojů. Kolokázii je možné vařit, sušit a rozemlít, péct. Po vaření hlízy změknou a jsou rosolovité ( hodně škrobu). Z hlíz se vyrábí škrob jako z brambor. Jídel se dá připravit hodně, od kaše, do míchaných zeleninových jídel, do sladkých dezertů, apod. Z mladých listů se dělá špenát, obsahují hodně kyseliny šťavelové, takže příprava jako u běžného špenátu…
Čerstvé hlízy se nesmí jíst, musí se vařit nebo péct. Pečené chutnají trochu jako jedlé kaštany a jsou vhodné třeba k masu…
Z vařených hlíz je chutný zeleninový salát, uvařené hlízy nakrájet na kostičky nebo nastrouhat na hrubém struhadle a přidat třeba sterilované fazolky, mrkev, celer, ochutit pepřem, osolit, přidat něco zeleného, třeba petržel nebo listy celeru, přimíchat trochu majonézy nebo jogurtu.
Jinak na Amazonu můžete sehnat prášek Taro, ze kterého se dělají nápoje, u nás jsem neviděla…
Kolokázie úžasně zlepšuje trávení, snižuje hladinu cukru v krvi, je prevencí proti některým druhům rakoviny, zlepšuje stav kůže, podporuje celkově imunitu, zlepšuje krevní oběh, harmonizuje krevní tlak, pomáhá preventivně proti onemocnění srdce.
U nás se dá koupit ve větších supermarketech a nejčastěji ji najdete v asijských obchodech s potravinami.
Táňa

Jidášovo ucho

Jidášovo ucho, Boltcovka bezová, slov. Uchovec bazový, čínsky Mu Er (Auricularia)
Jidášovo ucho je druh smrže, který se používá k jídlu a léčení po staletí, k léčení hlavně v čínské medicíně. Roste na bezech, bucích a vrbách, prakticky na všech listnatých stromech. Nejlepší pro sběr je na konci léta a na podzim, ale najít se dá celý rok. Nejlépe je sbírat želatinové plodnice na bezu černém. Houba má tvar ucha nebo mušle a je velká cca 3-10 cm, barvu má od hnědé po olivově zelenou, záleží, na čem roste.
Jidášovo ucho je vhodné užívat při vysokém krevním tlaku, kornatění cév (arteroskleróza), zlepšuje srdeční činnost, pomáhá při bolestech žaludku, zubů, krvácejících hemoroidech, potížích při močení, při průjmu, posiluje psychiku. Posiluje imunitu, proto se používá k léčení po operacích, porodech, u starých lidí. Zlepšuje stav pleti a vlasů. Houba se zkoušela využít i v kosmetickém průmyslu do pleťových krémů.
Na přípravu jídel se používají houby čerstvé i sušené, dají se běžně koupit. Sušené je třeba před přípravou na cca 30 minut namočit do vody.
Odvar z houby se používá jako léčivý čaj (vařit 1-2 hodiny), houbu samotnou pak můžeme sníst. Nebo se nakládá do vinného octa, užíváme 1 lžičku denně. Pro léčení se dají běžně koupit kapsle, např. od firmy Mycomedica.
Táňa

Lopuch (Arcticum)

Lopuch (Arcticum)
Dnes jsem viděla lopuch, známe ho všichni z dětství, kdy jsme po sobě házeli jeho lepivé kuličky, které se chytají na oděv a na srst zvířat.
Lopuch je dvouletá rostlina a pochází z Evropy a Severní Asie, dnes roste i v Severní Americe. V Japonsku rostlině říkají „Gobo“ a pěstují jako zeleninu (kořeny a mladé listy). Jako léčivka se používají kořeny lopuchu, které jsou zelenohnědé a velmi dlouhé. K léčení se používají od starověku. Odvar z kořene čistí krev, posiluje lymfatický systém, je to diuretikum (podporuje tvorbu moči), zlepšuje pokožku a hojí ekzémy, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá při artritidě a osteoporóze, léčí zvětšenou slezinu, rostlina obsahuje arctigenin, který zabíjí rakovinné buňky a blokuje šíření metastáz.
Kloktání odvaru pomáhá při angíně. Hlavní využití lopuchu je ale to, že lopuchový odvar nebo olej se odedávna používá při vypadávání vlasů, podporuje růst nových. U nás se lopuchový olej užíval na vlasy ještě cca do 60. let minulého století poměrně hojně a byl běžně v drogeriích v prodeji, na východě od nás se užívá dodnes, dokonce i v kadeřnictvích. Obklad na vlasovou pokožku se dělá tak, že si vlažný olej natřete na vlasy i pokožku, zabalíte např. do šátku a necháte delší dobu působit, např. hodinu. Pak vlasy běžně umyjete. Jestli chcete raději použít odvar, spláchněte si s ním po umytí vlasy.
Pokud budete lopuch vnitřně užívat, koupíte si sušený kořen, je dobré ho nechat chvíli namočit do studené vody a pak teprve vařit.
Obrázek: Lopuch menší
Táňa

Hadinec obecný

Hadinec obecný- Echium vulgare
Nedávno jsem potkala hadinec. Je to bylinka, která původně rostla ve Středomoří, ale odtud se rozšířila do celé Evropy, severní Afriky a na Kavkaz.
Dříve byla velmi oblíbenou a ceněnou bylinkou, jak je patrno z názvu, používala se proti hadímu uštknutí a proti uhranutí a uřknutí.
Má silné dezinfekční účinky, ničí většinu virů, bakterií, plísní, parazitů.
Měla by se užívat opatrně, protože má sedativní účinky.
Dříve se používala při závažných onemocněních jako je černý kašel, TBC, astma, protože pomáhá uvolňování a vylučování hlenů.
V lidovém léčitelství se používala proti epilepsii.
Rostlina opravdu čistí krev a dokáže neutralizovat hadí i včelí jed, od toho český název hadinec, údajně i proto, že jeho květy připomínají vyplazený hadí jazyk
Zevně se používá jako obklady při křečových žilách, revmatismu, dně, poškození svalů nebo šlach a na modřiny, od toho její východní název – siňjak – česky modřina.
Hadinec má velmi silné účinky a proto ho nemohou užívat děti do 15 let, těhotné a kojící ženy, lidé trpící selháním ledvin, jater a srdce a ti, kteří na něj mají alergii. Užívat se může jen krátkou dobu.
Odvar: 1 polévková lžíce se vaří ve ¼ litru vody. Užívat vnitřně se může 1 polévková lžíce odvaru při jídle denně. Při použití na vnější obklady (modřiny, bolesti kloubů a šlach, otoky při dně) je třeba vařit trochu déle. Obklady by neměly zůstat na kůži dlouho.
Tinktura: 5 gramů zalijeme 50 ml lihu. Uchovávejte 15 dní na tmavém místě, denně protřepávejte. Pijí se 1-2 kapky po jídle, dvakrát denně. Zevně používejte jako mazání při kloubních onemocněních.
Vinná tinktura: 50 gramů byliny zalijeme litrem suchého vína. Uchovávejte 20 dní na tmavém místě, denně protřepejte. Pak přecedit a slít, vařit deset minut na mírném ohni. Pít se může 25 ml až třikrát denně.
Táňa