Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Rdesno

Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia)
 
Tato bylinka roste na okrajích řek, potoků a na podmáčených loukách, všeobecně na kyselých půdách. Rdesno je známé svou schopností rozpouštět močové kameny a vyplavit je ven z těla i se všemi těmi škodlivými mikroby v močových cestách, kde působí silně dezinfekčně (skvělý třeba s břízou), je vynikajícím prostředkem proti průjmu, zánětům v těle (hlavně v močovém traktu). Často se tahle bylinka doporučuje lidem, kteří mají problému s funkčností ledvin, jinak také zvyšuje srážlivost krve – je vhodný při nadměrné tvorbě modřin, krvácení z nosu nebo krvi v moči, protizánětlivé účinky se využívají i při při paradentóze, angíně a rýmě- na výplachy a kloktání. Blešník tlumí silné menstruační bolesti (tam je dobré použít s nějakou ženskou bylinkou, třeba řebříčkem)…
Táňa

Buřina srdečník

Buřina srdečník (Leonorus cardiaca)

Srdečník je bylinka podobná hluchavce, která roste většinou i jako hluchavka na těch samých místech. Srdečník jako bylinka je známý tím, že odstraňuje srdeční arytmie (hlavně nervového původu), celkově zklidňuje srdeční činnost (tlumí např. bušení srdce nervového původu), mírně snižuje krevní tlak a má zklidňující účinky, takže může pomáhat třeba při nespavosti či úzkosti nebo při podrážděnosti, agresivitě (zklidňující působení je podobné působení kozlíku, ale údajně až 4x účinnější). Uplatnění nachází srdečník i v gynekologii, snižuje klimakterické potíže (návaly, pocení) a může pomáhat při nepravidelné mestruaci.
Srdečník užíváme ve formě odvaru (1 zarovnaná čajová lžička bylinky na čtvrtlitr vody, vaří se 2 minuty, užívá se po doušcích, max. 2 šálky denně) nebo ve formě tinktury, také odvaru ve víně.
Srdečník nesmí v žádném případě užívat těhotné a kojící ženy, děti, a protože způsobuje “ředění krve”, nesmí ho užívat ani lidé užívající látky bránící srážení krve (aspirin, warfarin, trombex, xarelto, aj.) a lidé s poruchami srážlivosti krve.

Táňa

Bez chebdí

Bez chebdí (Sambucus ebulus)

Název bezu “chebdí” pochází, jak jsem se v loňském roce dozvěděla, ze staroslovanského názvu chabdza, což bylo označení pro bez. V každém případě se jedná o keř, který roste na okrajích lesů nebo světlejších lesích. Jako léčivka se užívá jeho podzemní oddenek a plody, ty se sbírají v době zralosti (září, říjen), oddenek na jaře nebo na podzim. Chebdí působí silně močopudně a užívá se zejména při zánětu močových cest nebo močového měchýře. Napomáhá také k rozdrobení a vyloučení močových kaménků a močového písku, podporuje vykašlávání. Plody se nesuší, ale užívají se buď čerstvé nebo se z nich získává šťáva, která se užívá při astmatu. Kořen (podzemní oddenek) se podává jako odvar, stačí 1 zarovnaná čajová lžička na půl litru vody (povařit 1 minutu), rychle pomáhá hlavně při zánětu močových cest. Protože působí silně, neměly by ho užívat těhotné a kojící ženy a malé děti do 3 let. Chebdí koupíte v zelených lékárnách.

Táňa

Čertův kořen

Eleuterokok ostnitý – Sibiřský ženšen- Čertův kořen (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok je ostnitý keř, který se odedávna používá jako léčivka na Dálném východě. Dříve se v bývalém Sovětské svazu ordinoval všem vrcholovým sportovcům, armádním pilotům, vědcům a vynálezcům a soudruhům na vysokých postech, aby dlouho vydrželi, hlavně vodkovou smršť. Dnes se používá na léčbu různých psychických poruch, při neurózách, kardiovaskulárních onemocněních, léčbě cukrovky, při regeneraci – potřebě obnovy fyzických i psychických sil, při chřipkách, pneumónii a pro ty, kteří jsou vystaveni dlouho velké zátěži fyzicky nebo psychicky. Účinný je taky při nemocech stáří, prodlužuje život. Užívání eleuterokoku harmonizuje tlak a tep, zlepšuje spánek, zvyšuje vitalitu, lidé se cítí vyrovnaně, jsou spokojeni, mají zájem o život. Eleuterokok je také doporučován při rekonvalescenci po těžkých nemocech a po operacích. Příznivě působí v kombinaci s inzulínem proti cukrovce, dál působí proti depresím, proti nízkému tlaku a také proti ateroskleróze.
Je využíván i v protinádorové léčbě, snižuje toxicitu protinádorových léků. Při léčbě nádorů byl pozorován podle výzkumů ruských vědců vliv na snížení metastáz a na rozšiřování a růst nádorů. Eleuterokok tedy působí protirakovinně. Kromě toho, že brání rozvoji metastáz, zmírňuje následky ozařování i celkově zlepšuje stav onkologických pacientů.Také snižuje vedlejší účinky mnoha léků, zvyšuje odolnost organismu. Zlepšuje prokrvení srdce i mozku, takže vlastně slouží jako prevence proti infarktu a proti náhlým mozkovým příhodám. Ovlivňuje i ostrost vidění.
Eleuterokok je vhodný například při stavech slabosti, na doléčování infekčních nemocí, proti virům, při dlouhodobém stresu, přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách.
Eleuterokok se dá běžně koupit jako sušený kořen, ze kterého se připravuje čaj nebo jako tinktura…

Táňa

Arjuna

Ardžuna (Arjuna) Vrcholák pravý (Terminalia arjuna)

Arjuna nebo také ardžuna je indický strom, dorůstající až 20 metrů výšky. Léčivá je kůra tohoto stromu, protože obsahuje koenzym Q10. Zlepšuje činnost celého kardiovaskulárního systému. Funguje jako antioxidant, tím zastavuje znaky stárnutí. Zaceluje prasklé tepny v plicích při tuberkulóze. Potlačuje bolestivé močení, rozpouští močové kameny. Snižuje následky stresu a nervozity. Dochované informace ukazují, že se ardžuna používala v Indii jako lék před více než 3000 lety, a to především na srdce. Koenzym Q10 si organismus člověka vytváří z potravy. Tato schopnost však s věkem klesá. Jeho nedostatek v těle má za důsledek i celkové oslabení organismu, ztrátu vitality, snižuje schopnost koncentrace a fyzické aktivity a urychluje stárnutí, a to jak orgánů v těle, tak i kůže, protože klesá schopnost regenerace buněk v organismu. Z klinického pohledu hraje koenzym Q10 závažnou roli u srdeční nedostatečnosti a u ischemické choroby srdeční, u angíny pectoris, kde po podání Q10 intenzita bolesti zřetelně ustupuje. Podobně je tomu také u jedinců po infarktu, zlepšuje se výkonnosti a snižuje dušnost u osob se známkami srdečního selhávání (je tomu tak u 70 – 75 % nemocných). Z arjuny se používá kůra, která se u nás dá koupit v bylinkových lékárnách. Užívá se cca 1 lžička pomleté kůry zalitá horkou vodou denně…

Táňa

Hrozinky

Hrozinky proti virózám

Jeden balíček hrozinek (200gr) dáme do malé do malé misky. Zalejeme trochou horké vody a necháme nasáknout.Až voda v hrozinkách vystydne, vymačkáme do nich šťávu ze dvou citrónů, přidáme dvě kávové lžičky hroznového cukru, kus pomerančové kůry(bio) a necháme pár hodin vsakovat. Vitamín C se naváže na hroznový cukr a pak má větší účinky v našem těle. Každou chvíli můžete trochu uzobnout. Je to vynikající prevence proti infekci…

Táňa

Konopice

 

Konopice (Galeopsis speciosa)

Bylinka roste ve světlejších lesích a remízkách, rozšířená je po celé Evropě.
V současné době už není příliš známá, dříve byla v bylinářství slavná (léčila se s ní leukémie, tuberkulóza). Z byliny se užívá celá nať, ze které se připravuje odvar. Konopice silně pomáhá při rekonvalescenci a při posílení organismu starých lidí. Posiluje imunitu. Rozpouští sklerotické pláty a močové kameny. Reguluje krvetvorbu a dříve se používala při leukémii a také odvar v mléce se ordinoval při tuberkulóze(plic i střev), tam se i prášek z bylinky i šňupal. Rozpouští hleny, odbourává kašel. V gynekologii dokáže odstranit výtoky (pití, koupele, výplachy). Konopice se využívá i v homeopatii a magii, tam funguje jako poměrně silná ochrana proti černé magii, magickým útokům…

Táňa

Pohanka

 

Pohanka (Fagopyrum)

Pohanka obsahuje velice účinnou látku – rutin (vitamín P), který zpevňuje cévy, pak také vitamín B a E, proto se používá jako potravina nebo čaj při poruchách prokrvení, oslabených cévách, křečových žilách, popraskaných žilkách, sklonu k modřinám, atd. Pohankový čaj působí jako mírně uspávací prostředek a snižuje hladinu cukru v krvi. A jedna zajímavost – mnohem víc rutinu obsahuje pohanková nať než samotné zrno.
Recept na pohankový čaj (z nati): na 250 ml vody(hrnek) 1 polévková lžíce pohanky, zalít vařící vodou a nechat 15 min stát, pak scedit. Pít by se měl 3x denně cca 6-7 týdnů, kdy by mělo dojít ke zpevnění cév…Pohanková kaše sladká nebo slaná není špatná…pokud snesete pohankovou specifickou vůni… Nať pohanky koupíte běžně ve všech bylinkových lékárnách…

Táňa

Schizandra

Schizandra -Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Schizandra pochází z Asie, kde se pěstuje jako léčivka. K léčení se používá celá její nadzemní část, ale nejvíce plody. Ze sušených nebo čerstvých listů klanoprašky se připravuje posilující čaj, z plodů se dají připravit kompoty a marmelády, ale plody se většinou suší (dají se i zamrazit). Z bobulek se dají udělat nálevy, tinktury, domácí víno či kapky. Obsahují hodně vitamínu C, A a E. Také železo, vápník, síru, sodík a draslík. Přípravky ze schizandry se dají využít jako prevence proti chřipce a nachlazení.
Dobře působí na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, krční páteře a ramenních kloubů. Schizandra prohlubuje dýchání a zlepšuje vidění. K dalším účinkům patří stimulace mozku, zmírnění depresí, potlačení neuróz, úprava hladiny krevního cukru a cholesterolu a účinně se s ní dá potlačit nadměrné nepříjemné pocení. Látka pojmenovaná schizandrin (obsažený v plodech) má antivirové účinky, ochranný efekt a posiluje nervovou soustavu. Nejvíce se ale schizandra používá jako stimulant, když potřebujete být dlouho soustředění, řídíte, učíte se, atd. a účinkuje ještě lépe než kofein a její účinek trvá až šest hodin. Pokud sníte nerozkousané plody, pak efekt přijde cca za třicet až šedesát minut. Když užíváte schizandru cca 20 dnů, dochází k celkové regeneraci a nastartování organismu. Schizandru nesmí užívat lidé s vysokým krevním tlakem, epilepsií, vředovou chorobou žaludku nebo dvanácterníku.
Sušené plody, kapsle nebo tinktura ze schizandry se u nás dají běžně koupit a schizandru si můžete i vypěstovat na zahrádce, jen je citlivá na mrazíky…

Táňa

Komonice

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Bylinka se žlutými květy roste prakticky v celé Evropě. Používá se hlavně kvůli obsahu kumarinu, který se uplatňuje v léčení křečových žil, hemoroidů, zánětů žil s otoky, bércových vředů, apod… Zajímavé je, že kumarin se uvolní z rostliny až sušením a nejvíc ho lze získat macerováním bylinky(výluhem ve studené vodě). Pití komonice jako macerátu zvyšuje kapilární odolnost, zlepšuje mozkové prokrvení a prokrvení končetin, krevní oběh. Komonice má protizánětlivý účinek a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zmírňuje obtíže při klimakteriu, působí proti nespavosti. Užívá se i zevně, na obklady nebo jako mast či náplasti na zklidnění a hojení ran. Známý český bylinkář Ing. Janča doporučoval naložit komonici do červeného vína. Bylinku nemohou užívat děti do 3 let, těhotné a kojící ženy a lidé, kteří užívají léky na ředění krve.

Táňa