Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Jujube

Cicimek datlový – Jujube ( Ziziphus jujuba)

Jujuba je opadavý strom, příbuzný řešetláku. Ve své původní vlasti – Číně, dosahuje výšky až 8 metrů, má většinou pokřivený kmen a uzlovité větve. K léčení se hlavně používají plody – peckovice velké cca jako datle. Podle čínského lékařství má jujuba regenerační vliv. Jujuba bývá jedna z klasických přísad posilujícího ženšenového čaje. Zajímavá je třeba i tím, že obsahuje peptid zizifin, který dočasně blokuje vnímání sladké chuti. V TČM se jujuba používá hlavně k regeneraci organismu(se ženšenem), při únavě, slabosti, stáří, regeneruje, zvyšuje obranyschopnost organismu, detoxikuje, léčí játra, v této oblasti těla má prokázané protirakovinné účinky a pokusy s jujubou se dělaly v současnosti při poškození jater a při potížích s krvetvorbou. Jestli se ptáte, jak chutnají plody, tak trochu pálivě…(jako když smícháte datli s troškou pepře)…
Kromě plodů léčí i listy a pecky. K nám se dováží sušené plody jujuby, většinou vypeckované, ale jestli nějakou pecku najdete, můžete si stromek vypěstovat sami, vyroste i v našich podmínkách, ale max. do výšky 2 m. Mladé stromky můžete koupit i v zahradnictvích…

Táňa

Bixa

Oreláník barvířský – Bixa, Annato, Achiote, Orelano (Bixa orellana)

Tato rostlina (malý keřík), u které se mi nejvíc líbí latinský název Bixa, je původem z Jižní Ameriky, při kolonizaci Ameriky byla dovezena do Španělska, v současnosti se pěstuje po celém světě, nejvíc v Indii, v tropech celkově…
Jinak je bixa také známá jako rtěnkový strom (proč níže). Léčivé jsou listy, které se používají jako odvar k léčení hlavně urogenitálního traktu, což do češtiny přeloženo, se týká všech onemocnění ledvin, močových cest, močového měchýře a pohlavních orgánů. Bixa působí protizánětlivě, desinfekčně, močopudně, je antibakteriální, působí jako prevence onkologických onemocnění. Použití je možné i při onemocněních horních cest dýchacích, onemocněních jater a problémech s trávením. Výzkumy ukázaly, že Bixa dokáže ničit zlatého stafylokoka a bakterie Escherichia coli. Kromě toho Bixa plodí červená semena, která se používají jako barvivo v potravinářském a kosmetickém průmyslu (např. se s ním barví sýry – třeba Čedar a také rtěnky a mýdla) a v karibské a jihoamerické kuchyni se používá jako koření, všude, kde pepř. Listy Bixy se dají koupit v prodejnách s bylinkami nebo na e shopech,občas i semena, která jsou k dostání ve speciálních prodejnách s kořením.
Bixu by neměli používat lidé s cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Táňa

Ubos

Ubos – Mombín žlutý (Spondias mombin)

Ubos je strom rostoucí v nížinách Amazonie. Je vysoký až 20 metrů a listy mají délku okolo 40 cm. Plody jsou jedlé a léčivá je kůra stromu, která se používá při onemocněních trávicího traktu: vředovém onemocnění žaludku, střev, dvanáctníku, zánětech sliznic, průjmech, také při zánětech močového měchýře, ledvin, nemocech kůže, jizvách, zánětech, akné, plísních, oparech, jako sedací koupel při hemoroidech, při revmatických chorobách, pohlavních onemocněních jako jsou kvasinky, plísně, záněty a další infekce, při menstruačních bolestech, používá se jako podpůrná léčba při TBC,onkologických onemocněních, zánětech v ústech, v krku. Ubos posiluje imunitu, podporuje metabolismus.
Do ČR se dováží kůra a lýko, které se povaří a pije jako čaj.
Ubos nesmí pít těhotné ženy a také ty, které se pokoušejí otěhotnět…

Táňa

Mochyně

Mochyně peruánská – Goldenberries, Třešeň Inka (Physalis peruviana)

Tahle krásná rostlinka s oranžovými lampionky je jako léčivka a potravina známá od časů Inků (takže jasné, odkud pochází) a dnes se pěstuje prakticky všude. Mochyně je příbuzná rajčete , plody se schovávají v krásných oranžových lampioncích, které je chrání před škůdci, a proto nevyžadují žádné chemické ošetření. Plody vypadají jako třešinky a mají chuť asi jako kandovaný pomeranč nebo hodně sladké rajče. Mají vysoký obsah vitamínu C, vit. A a rutinu. Rutin a vitamín C zvyšuje imunitu organismu, pomáhá při posílení cévních stěn a pružnosti krevních vlásečnic, jako prevence srdečních onemocnění a je antioxidant. Mochyně má silný dezinfekční účinek na trávicí trakt a močový systém a zbavuje tělo nadbytečné vody. Pomáhá při dně. A ještě – mochyně má velice nízký glykemický idex takže je vhodná i pro diabetiky.
Z mochyně se používají plody, které se jí samotné, ale jde i přidat do ovocných a ořechových směsí, je super taky jako džem. Mochyni jde jíst prakticky neomezeně. V poslední době je označovaná jako superpotravina. Občas se už čerstvá objeví i u nás v supermarketech pod názvem Physalis. Takže hurá na mochyni!
Jo, ps. u nás roste i její příbuzná, mochyně židovská…nebo také židovská třešeň…

Táňa

Pivoňka

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Pivoňka pochází ze Středomoří, kde dodnes, např. v Řecku roste planě. Pivoňkou se léčilo od starověku. U nás známe vyšlechtěné plnokvěté odrůdy, které zdobí mnohé zahrádky, krásné voní i vypadají. Léčivé jsou květy a kořeny. Květy pomáhají při astmatu, kašli, ledvinových kolikách, epilepsii, záchvatech dny. Kořeny se užívají proto, že obsahují látku snižující bolest. Vzhledem k tomu, že pivoňka je mírně jedovatá, nechte dávkování pouze a jen na profesionálech a neexperimentujte sami. Zkusit můžete ale třeba mazání na bolavá záda – kořeny pivoňky rozdrťte na kousky a naložte do kvalitního alkoholu. Nechte louhovat cca 3 dny v temnu, pak sceďte a můžete mazat bolavá místa…

Táňa

Moruše

Moruše bílá, černá, červená (Morus alba, nigra, rubra)

Morušovník je strom, původem z Číny, který je proslulý svými hebkými listy, které požírá bourec morušový a tak tu máme základ k hedvábí. Příběh o mnichovi, který pronesl v duté holi bource a tak připravil Čínu o jedinečnost ve vývozu hedvábí, známe ze školy asi všichni. Kromě toho má morušovník velmi chutné plody, podobné ostružinám. U nás se pěstuje hlavně na Moravě, kde je tepleji a kde jsou stromy staré i 200 let, morušovník potřebuje teplo a výživnou půdu. Léčivé jsou plody, které jsou nejen chutné a sladké, ale také jsou velice výživnou superpotravinou. Moruše má vysoký obsah vitamínu C, železa, vápníku a bílkovin, je zdrojem vlákniny. Moruše obsahují látku resveratrol, která má antioxidační a antibakteriální účinky, chrání srdce, posiluje imunitu, odbourává stres, je jak prevencí rakoviny, tak dokáže bránit růstu již vzniklého nádoru a navrací rakovinové buňky do normálu. Dál obsahuje moranolin, který zpomaluje vstřebávání sacharidů a napomáhá tak udržovat stabilní hladinu glukózy v krvi. Konzumace moruší dokáže zabránit předčasnému šedivění vlasů a zlepšuje chudokrevnost. V tradiční čínské medicíně se moruše využívají jako krevní tonikum. Konzumují se čerstvé nebo sušené plody, které dostanete ve zdravé výživě a v raw-bio prodejnách (fakt, že nad čerstvé utržené přímo ze stromu není :-))

Táňa

 

Moringa

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

Moringa je strom původem z úpatí Himalájí a jsou o něm zmínky už ve védách. Vědci tvrdí, že moringa je strom, který dokáže s přehledem pomoci lidstvu. Zkouší se pěstovat po celém světě, nejvíce ve velkém se podařilo na Tenerife. Nemocí, u kterých se podařilo listům, kořenům, semenům, oleji, květům a kůře stromu moringa vyléčit, je mnoho, navíc na to stále dohlížejí vědci… Jen ajurvéda má na 300 rozličných způsobů léčebného využití. Výzkumy moringy ukázaly, že ji lze použít jako podpůrnou léčbu u aids, ke snížení krevního tlaku, jako bylinné antibiotikum, proti cukrovce, na podporu regenerace jater, ke zvýšení produkce mateřského mléka, proti zánětům, na podporu a zrychlení hojení ran, proti nádorům, atd, atd..
Moringu zařadili do afrického projektu ANAMED, kdy se jí používalo na léčení podvýživy, chudokrevnosti, oslabení imunity. Zkoumal se i její vliv na cukrovku,na potlačení vzniku nádorů a u vysokého krevního tlaku. Kromě toho se aplikovala i jako náhražka antibiotik. Moringa se používá v přípravcích k péči o pleť, při ekzémech, osvědčila se i u žaludečních vředů a pro zlepšení spánku. U nás je nejvíc k dostání v kapslích nebo jako čaj a jako pleťová kosmetika. O morinze a jejích účincích, využití, byly napsány celé knihy, nejznámější je kniha Barbary Simonsohn – Moringa-zázračný jedlý strom…

Táňa

 

Měsíček

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček najdeme prakticky na každé zahrádce, kdo by neznal jeho veselé květy, které na záhonech doslova svítí…Původ této bylinky bude pravděpodobně v Egyptě, odkud se rozšířila do celého světa.
Měsíček lékařský se považuje za přírodní antibiotikum. Používá se jak zevně, tak vnitřně jako čaj. Vnitřně se nejčastěji používá proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávení, jako jsou záněty a vředy, podporuje vylučování žluči a činnost jater, je tedy celkově prospěšný našemu metabolismu. Při nachlazení podporuje pocení. Je to významná bylinka i co se týče onemocnění ženských orgánů, hojí záněty, výtoky, cysty, harmonizuje menstruační cyklus. Ve středověku se užíval k léčení průjmů, neštovic, žloutenky, spalniček, poštípání hmyzem a hady.
Masti a krémy z měsíčku jsou velice hojivé. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišeje, ekzémy a při léčbě akné. Masti a krémy z měsíčku dokáží ránu vydesinfikovat , podpořit tvorbu nových tkání, zregenerovat a urychlit celý proces hojení kůže.Měsíček se také používá do květinových aranžmá a k barvení.
V magii se měsíček používá při svátečních rituálech, slunovratech, rovnodennostech, atd…Věnec z rostlin pověšený na vchodových dveřích se věší, jestliže chcete zabránit vstupu zla a zlých lidí, samotné květy vhozené pod postel ochraňují spící, uložené pod polštář přivolávají prorocké sny a sny, kdy protřebujete objasnit nějakou situaci, které nerozumíte. Koupel z měsíčku zajišťuje úctu a obdiv(a ještě vám zlepší stav kůže). Měsíčky vysazené na hrobě ochraňují mrtvé…

Táňa

 

Třezalka

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka, nebo také bylina Sv. Jana, jak je nazývaná i v zahraničí, je bylinka se žlutými květy, kterou zná prakticky každý. V léčitelské praxi se využívá hlavně na potíže nervového původu, úzkosti, stresy, deprese a nespavost, melancholii, skleslosti. Kromě toho má desinfekční účinky, takže je vhodná i při virózách, infekčních průjmech, zánětech žaludku nebo střev, atd. Skvěle pomáhá při pálení žáhy.V období klimakteria dokáže dobře vybalancovat hormonální výkyvy. Kromě toho ale také dokáže s přehledem vyrušit účinky hormonální antikoncepce a některých dalších léků, takže kdo užívá, přečte si před tím, než se rozhodne použít a požít třezalku, příbalový leták od svých léků.
Potíže, které chcete třezalkou upravit, by měly odeznít zhruba po 2-3 týdnech užívání. Třezalka působí na naše tělo i jako diuretikum – močopudně – pomáhá tedy s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny při jejich čištění, při zánětech.
Z hlediska magie je třezalka bylinnou ochranou, která chrání před černou magií, uhranutím, uřknutím, a to jak její pití jako čaje, tak pověšený svazek doma.
Z třezalky se vyrábí tzv. svatojanský olej, který bezvadně působí na popáleniny, odřeniny, modřiny a bolavá záda.
Neměla by se užívat delší dobu, protože pak způsobuje světloplachost. Max. 3 týdny v kuse, pak přestávka…

Táňa

 

Dangšen

Dangšen (Dang zheng) – Pazvonek chloupkatý – Šalvěj červenokořenná (Codonopsis pilosula)

Tahle bylinka, jak sami vidíte, se honosí mnoha názvy, ale ve své vlasti, Číně, se nazývá Dangšen, přepsáno i jako Dang shen, Dang zheng, Tang shen, apod…V každém případě je to liána dorůstající délky 2 – 3 metry. Má tlustý kořen, který svou barvou a vůní připomíná ženšen. Není příliš náročná na stanoviště a v našich podmínkách bez problémů přezimuje.Viděla jsem i v květináči…
Léčivé látky jsou obsaženy hlavně v kořenu. Dangšen se používá všude tam, kde ženšen, takže je to imunostimulant, harmonizátor organizmu, zlepšuje metabolismus, regeneruje, je afodisiakem, působí skvěle na astma, horečnaté stavy, atd…Nejvíc má vliv na celkové posílení těla i ducha, zvláště po těžkých nemocech a velké fyzické námaze. Užívá se i při chudokrevnosti, slabosti, nechutenství, nadýmání.
Nedoporučuje se užívat těhotným, kojícím a dětem.
Dangšen běžně dostanete v bylinkových lékárnách a na eshopech (kořen), ale i jako kapky, atd. Nebo si ho vypěstujte…

Táňa