Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Višeň

Višeň obecná (Prunus cerasus)

Plody višní jsou oblíbené a velmi zdravé ovoce. Obsahují vitamin C, B, železo, hořčík, draslík, kyselinu listovou, podporují krvetvorbu, stimulují látkovou výměnu a imunitu a také obsahují jód(!!!). Konzumace už několika višní denně působí jako regulátor kyseliny močové v těle a je prevencí dny. Chrání vazivo, klouby a podporují zdravý stav kůže, dásní. Stopky višní se užívají jako oficiální “bylina” proti zadržování vody v těle, při chronických i akutních ledvinových potížích, odstraňují a rozpouští močové kameny, pročišťují cévy a mírně snižují krevní tlak…

Táňa

Tulsí

Bazalka posvátná – Tulsí, Tulasi (Ocimum sanctum)

Tulsi je tropická bylinka, původem z Indie. Je považována za svatou bylinu. Používá se v ájurvédské medicíně.
Čaj tulsi působí dobře na trávení, hojí žaludek, odstraňuje nechutenství, podporuje vylučování žluče a uklidňuje. Má baktericidní účinky, které se využívají jak při léčbě trávení, tak třeba při virózách, tulsí dokáže snížit horečku. Jeho účinky se využívají i při anemii, astmatu, ženské i mužské neplodnosti, zánětech ledvin a močového měchýře. Působí dobře při nervozitě, podrážděnosti a snižuje krevní tlak při hypertenzi. Užívá se jako podpůrná léčba při nádorech, podle výzkumů dokáže odbourávat radioaktivitu po ozařování.
Z oblastí, odkud pochází (Asie) se užívá i jako koření (např. v thajské kuchyni je častá) do salátů, omáček, masových jídel, nápojů, ovocných salátů. Také se využívá v kosmetickém a parfumérském průmyslu.
Bylinka dorůstá až do jednoho metru a její barva je různá- od světle zelené po tmavě červenou.Koupit se dají semena a můžete si ji sami vypěstovat.
Sušenou bylinku koupíte v bylinkových lékárnách a v e-shopech, v prodejnách koření.

Táňa

Jasmín

Jasmín (Jasminum polyanthum)

Kromě toho, že jasmínový čaj nádherně voní a chutná a v Asii se s ním uctívají hosté, se v indické a čínské medicíně užívá jako léčivá bylina, při bolestech žaludku, menstruačních bolestech a zevně při kožních problémech. Pije se při porodu, protože uvolňuje svalstvo, tlumí bolest a uvolňuje, zesiluje stahy, v kříži se masíruje jasmínovým olejem. Má hřejivé účinky, ale přitom nezvyšuje prokrvení. Jeho vůně působí příznivě při letargii a depresích. Koupel s jasmínovým olejem probouzí sebedůvěru. Jasmín je řazen i mezi afrodisiaka (mužská). Nic ale nepřehánějte, protože přemíru jasmínové vůně si budete pamatovat navždy (jednou se nám jasmínový olej vylil při rituálu, budu si to pamatovat asi navždy)…Hodně lidí si plete jasmín s pustorylem, což je keř, kterému se u nás lidově říká jasmín. Ale pravý jasmín je liána, která je na obrázku…

Táňa

Mochna

Mochna nátržník (Potentilla erecta)

Příbuzná mochně husí, o které jsem nedávno psala, je mochna nátržník. Bylinka je rozšířená v celé Evropě, růst dokáže prakticky všude, jak na vlhkých lukách, tak i na suchých a kamenitých stráních…Léčivý je kořen – podzemní oddenek. Sbírá se brzy na jaře nebo na podzim. Nátržník působí antibakteriálně. Má svíravé účinky, které se uplatní hlavně při léčbě průjmů, krvácení vnitřních i vnějších. Hojí záněty trávicího traktu – žaludku a tenkého střeva. Nátržník můžeme použít k omývání a na obklady nehojících se a mokvajících ran, zánětů, popálenin a poleptání. Mast z nátržníku celkově hojí kůži a praskliny (třeba na patách a na rtech), omrzliny. Zevně se užívá i jako kloktadlo při zánětu sliznic a dásní v ústech, zánětu mandlí. Odvar v červeném víně se používá na pročištění jater.
Pozor, vnitřně neužívejte víc jak 3 dny v kuse, mohli byste si vyvolat silnou zácpu nebo zvracení.
Nátržník je součást čaje Tormentan, který koupíte v lékárně, jinak se dá sehnat v bylinkových lékárnách a na e-shopech…
Nátržník je podobný jiným bylinám (třeba jedovatému pryskyřníku), tak zvláště vy, kdo se příliš v bylinkách nevyznáte, raději si kupte v lékárně…
Jedna zajímavost: starší kořeny ve tmě světélkují, asi jako hnijící dřevo…

Táňa

Lípa

Lípa srdčitá (Tilia cordata)

Jako každý rok mi před domem kvetou lípy, tak o nich něco napíšu… Lípa je účinnou léčivkou na nachlazení – tedy lipový květ. Lípa je, kromě toho, že je naším národním stromem, jednou z nejpoužívanějších léčivých rostlin u nás odjakživa. Její květy jsou součástí mnoha léčivých čajů a léčivých přípravků. V medicíně i v léčitelství se využívají hlavně její potopudné, močopudné a odhleňující účinky při virózách, chřipkách a jiných onemocněních dýchacích cest, dobře působí na horečku a vykašlávání, při močových a ledvinových těžkostech, na podporu vylučování žluči, při nechutenství, plynatosti, zevně na ošetření pleti, vlasů, do koupele při neurózách a na kloktání při bolestech v krku. Náš nejznámější léčitel p. farář Ferda doporučoval koupel v odvaru z lipových větviček.
Dříve se hodně na vesnicích vařil čaj ze šípků spolu s lipovým květem a sladil se medem. Vyzkoušejte. Je velmi chutný i studený v létě…

Táňa

 

Topinambur

Topinambur – Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus)

Rostlinka, na kterou máme nuceně pozapomenout – topinambur. Je to rostlina – bylinka, která na sebe nenatahuje žádné škodliviny z půdy. Rostlina dokáže přežít i v extrémních podmínkách a dává i tak poměrně velkou úrodu. Léčivé jsou hlízy – “brambory”. Proč se chce, aby se na topinambur zapomnělo? Je to totiž jedna z rostlin, která je velice činná při léčbě cukrovky (takže jasné). EU jeho pěstování zakázala, údajně kvůli jeho “invazivnosti”. Hlízy obsahují betakaroten a hlavně inulin – reguluje hladinu cukru v krvi a většina cukrovkářů, které znám, potvrdili, že se jim při jedení topinamburů “ulevilo”. Topinambur je vhodný i při léčbě obezity, redukčních dietách (nízký glykemický index), je přírodní antioxidant, chrání tělo, pomáhá vylučovat z těla toxiny, odpadní látky. Ve střevech vytváří příznivé prostředí, je to přírodní prebiotikum, reguluje krevní tlak na optimum. Chrání játra, hojí žlučník a ledviny, zvyšuje imunitu, působí proti stresu, dodává organismu energii. Doporučuje se při regeneraci, rekonvalescenci. Neobsahuje lepek, takže je vhodný i pro celiatiky. Tak si rozmyslete, inzulín nebo topinambury?
Další skvělá zpráva je, že výborně chutná. Topinambury se konzumují se buď syrové v salátech, vařené, sušené kousky hlízy, nebo existují ve formy různých sirupů, apod.

Táňa

Boldo

Boldovník vonný (Peumus boldus)

Boldovník je strom původem z Jižní Ameriky, jako léčivka do Evropy odsud přišel až v 2.polovině 19.století…Z boldovníku se užívá kůra a listy, jihoameričtí indiáni jedí jádra plodů. Boldovník jako léčivka se využívá hlavně proto, že výrazně podporuje trávení, hlavně tvorbu žluči, rozpouští žlučové kaménky, je močopudný, pomáhá správně vylučovat kyselinu močovou z těla, takže zlepšuje stavy při dně a revmatismu. Používá se při silném kašli. Dobře působí na nervy, zklidňuje. Používá se i při migrénách, bolestech uší, bolestech zubů a revmatických bolestech. Užívá se i v homeopatii. Kůra se využívá v koželužném průmyslu a dřevo se využívá k výrobě dřevěného uhlí. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.
V magii se využívá dodnes šamany v J. Americe jako vykuřovadlo proti nečistým silám a zlým duchům…

Táňa

Kopr

Kopr vonný (Anethum graveolens)

Většina z nás ví, co je kopr jen, když vaříme koprovku nebo zavařujeme okurky…Ale kopr je jedna z nejstarších léčivých bylin vůbec. Čaj z koprových semen se používal na podporu tvorby mléka, na zažívací potíže. Semena můžeme svařit s červeným vínem, např. na kašel. Odvar z kopru posiluje nehty (používat zevně – máčet, ale ani vnitřně nic nezkazíte). Ve starém Římě se gladiátoři mazali před zápasy koprovým olejem, z několika důvodů – věřilo se, že kopr chrání před černou magií, z praktického hlediska, aby protivníkovi klouzali a nemohl je uchopit, koprový olej desinfikuje, takže také proto, aby se jim nezanítily rány (pokud přežili). V Rusku se věšel svazek kopru na zápraží, nebo nad vchodové dveře, proti vědmám (tj.černým čarodějkám) a jejich magickým zásahům. Také se tam věří, že kopr položený pod polštářem zabrání chrápat…

Táňa

Třezalka

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Nejbližší magický svátek bude svatojánská noc a tak něco o třezalce, která by se tu noc měla sbírat… Třezalka je jedna z nejmagičtějších bylinek u nás. Na co se používá – třeba na nespavost, úzkost, stres a deprese, čaj z třezalky je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, lehčích depresích, “skleslé mysli”, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách. Někteří z nás trpí lehkými depresivními stavy v zimním období. Jsou způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Můžete být víc skleslí, mít dlouhotrvající mizernou náladu bez důvodů a celkově pocit větší únavy, ztrátu motivace…na to vše pomůže třezalka. U žen může někdy pomoci při hormonálních výkyvech (ponejvíc v klimakteriu). Třezalka působí mírně močopudně, blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivá onemocnění.
Třezalka pomáhá i při nemocech zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev, průjmy, střevní chřipky. Celkově také podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater. Považuje se za přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat proti chřipce a virózám K vnějšímu užití (mazání) se používá třezalkový (svatojánský) olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí, takže třeba jako mazání na revma, záda, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením, používá se jako mazání nebo olejové obklady. Potírají se jím menší poranění kůže a popáleniny, štípnutí a bodnutí hmyzem.
Třezalka bohužel působí tak, že odbourává účinky hormonálních léků, hlavně hormonální antikoncepce, takže ji nemohou užívat ženy, které tento druh antikoncepce využívají. Dalším poměrně nepříjemným účinkem je při dlouhodobějším užívání světloplachost (dlouhodoběji znamená víc cca jak 5 týdnů).
Z hlediska magie je třezalka bylinou ochrannou, jak vnitřně jako čaj, tak nošením na těle nebo zavěšením svazku bylin doma.
Třezalku lze běžně nasbírat, zakoupit v lékárnách nebo bylinkových prodejnách a na netu.

Táňa

Muškátový ořech

Muškátovník pravý (Myristica fragrans)

Muškátovník pochází z Dálného východu a pěstuje se v tropech. Známý je z indické a čínské medicíny. Do Evropy se dostal až s kolonizací. Muškátovník je strom vysoký 6 – 9m. Léčivé a jako koření jsou jeho plody a oplodí. To známe jako koření – plody – muškátové ořechy, oplodí pod názvem muškátový květ. Muškátový květ je součástí směsi koření garam masala. Ořech se používá do masových směsí, polévek (třeba cibulačky), špenátu, atd..
Léčivé účinky: používá se k léčení potíží s trávením – při nadýmání, nechutenství, špatném zažívání, zvracení, průjmech, úplavici, k léčení astmatu, ledvin, zánětu slinivky. Sráží horečku a pomáhá při tachykardii, nespavosti.
Muškátový oříšek obsahuje psychotropní složky a ve středověku se používal k léčení mentálních poruch. Jeho max. denní dávka je 250 mg, pak se můžete otrávit, což prý bylo ve středověku častým jevem.
Nesmí používat těhotné a kojící ženy a osoby s epilepsií.
V magii se muškátový ořech používá jako vykuřovadlo při věštění a kouzlech lásky. Věřilo se, že muškátový ořech nošený na těle tak, aby se dotýkal kůže, probouzí jasnozřivost a působí proti revmatismu. Ořech nošený 2 dny v podpaží a pak rozdrcený a přidaný do nápoje milované osoby prý zaručí nehynoucí lásku…

Táňa

Photo from ARKive of the Nutmeg (Myristica fragrans) – http://www.arkive.org/nutmeg/myristica-fragrans/image-G34275.html