Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Koptis

Koptis čínský – Huang Lian (Coptis chinensis)

Jedna z významných léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Čínské jméno rostliny je Huang Lian. Čínská medicína užívá nejvíce na záněty, chřipku. Používá se také na zlepšení trávení, vylučování žluči,na léčení průjmů, zánětů jater a žaludku a do začátku minulého století i na úplavici, proti prvokům, kvasinkám, parazitům. Koptis dokáže regulovat vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Jako obklad se užívá na abscesy, nežity, akné, při hnisavých nehojících se ranách a popáleninách. Je přidáván do léků při lupénce, i možno použít zevně. Zkoumá se použití při plísňových onemocněních. Koptis nemohou užívat těhotné a kojící ženy, děti do 12 let, lidé s chorobami srdce. Jako léčivka se užívá podzemní oddenek, který se k nám dováží většinou práškovaný nebo v kapslích.

Táňa

Echinacea

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Štědrý den klepe na dveře, jestli máte virózu nebo podobnou nechutnost, napíšu něco o tom nejosvědčenějším, co znám,ať jako prevenci, nebo už při probíhajícím onemocnění – je to echinacea, bylinka, kterou často vidíme na zahrádkách jako okrasnou květinu, ale jinak také je velice silnou léčivou bylinkou…Echinacea má antibakteriální a antivirové účinky, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost těla a hojí rány. Urychluje regeneraci po nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, zánětech středního ucha, dutin, podporuje celkově silně imunitu, léčí bronchitidu, snižuje horečku, pomáhá při kašli, je vhodná na rychlé hojení oparů (i pásových), pomáhá při hojení kožních problémů např. při lupénce, ekzémech, lišejích a akné, hojí kožní vyrážky a infekce. Zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se bolesti v krku. Pomáhá pročistit mízní systém, léčí hnisavá ložiska v těle, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů. Zlepšuje celkovou vitalitu. Podporuje imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování. Zajímavé je to, že rostlina pochází z Ameriky, kde ji používaly indiánské kmeny (např. Čejenové) při uštknutí hady, jedovatým hmyzem, při nehojících se ranách, apod…
Echinacea se dá jako tinktura běžně koupit v lékárnách. Za tu dobu, co ji doporučuji, s pobavením sleduji, jak její cena v lékárnách závratně roste…Vybírejte ty roztoky, které jsou vyráběné z nati i kořenů, protože jsou o mnoho silnější a raději než tablety s echinaceou nebo sirup,doporučuji kapky.

Táňa

Osladič

Osladič obecný (lidově kapradiní) Polypodium vulgare

Osladič, lidově také kapradiní nebo sladuška (kvůli nasládlé chuti), je jedním z druhů kapradí, které roste hojně po celém světě, i u nás. Dnes už se sice i v léčitelství používá zřídka, ale čaj se dá využít proti kašli a chrapotu, působí močopudně a projímavě. Užíval se proti střevním parazitům. Z kapradí se využívá plazivý podzemní oddenek, který se očistí a suší teplem. Vzhledem k tomu, že obsahuje saponiny, nebudou zkoušet těhotné ženy a malé děti. Všechny druhy kapradí se hojně užívají v magii a jsou spojeny s letním a zimním slunovratem. Věří se, že kapradí odpuzuje od domu blesky, ale přitahuje hady…v Irsku se spojuje se sv. Patrikem…

Táňa

 

Locika

Locika (Lactuca virosa)

Locika je divoce rostoucí příbuzná hlávkového salátu. Její sláva byla největší v 19. století, kdy se užívala jako sedativum při úzkostech, neurózách, na zmírnění křečí, při potížích s močením, nespavosti, dně, revmatismu.Locika (mléko rostliny) vzbuzuje stavy lehké euforie, uvolňuje, zmírňuje bolest. Lékaři ji oficiálně používali ještě v 19. století jako prostředek proti kašli (bez nebezpečí návyku), při astmatu, při neuralgiích, nespavosti, lehčích psychických poruchách. Léčebné použití “planého salátu” bylo známo už od středověku. A jako Leonardo da Vinci používal ke svým inspiracím routu, známý katalánský surrealistický architekt Antonio Gaudí používal tuto rostlinku. Locika se užívá tak, že 2 lžíce nati vaříme 15 min v půl litru vody, necháme odstát a vlažné pomalu pijeme.
V magii se locika užívá při očistných rituálech jako vykuřovadlo, nebo v tabákových směsích ke kouření.

Táňa

Kudzu

Kudzu (Pueraria lobata) The Vine

Kudzu je keř podobný vínu, který má původ v Japonsku, odkud se rozšířilo do USA, kde se hojně pěstuje jako okrasná rostlina, ale i jako léčivka. Používá se hlavně k detoxikaci, obzvlášť jater, pomáhá posilovat a regenerovat organismus, zlepšuje trávení, odstraňuje překyselení organismu. Podporuje krevní oběh, zlepšuje pohyblivost. Podporuje v těle produkci serotoninu a dopaminu, které posilují nervy a navozují dobrou náladu. Dodává tělu fytoestrogeny, což jsou látky podobné lidským hormonům, zlepšuje stav vlasů, nehtů, pleti. Pomáhá při problémech s menstruací, klimakteriem a frigiditou. Vzhledem k tomu, že kudzu má na játra podobné účinky jako třezalka, budou opatrné ženy, které užívají orální antikoncepci a poradí se před užíváním s lékařem. Některé firmy kvůli fytoestrogenům, přidávají kudzu do omlazujících krémů proti vráskám a do přírodních preparátů, které mají zvětšit prsa. Ale nejrozšířenější spotřeba kudzu a proč se užívá je, že dokáže potlačit závislost na alkoholu a nikotinu a chuť na ně. K nám se dováží většinou práškované, nebo v hotových preparátech.

Táňa

Sporýš

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Sporýš je velmi mimořádná rostlina, kterou naši předkové nepoužívali jen k léčbě, ale i na různé obřady a kouzla. Věří se, že sporýš je velmi silná ochranná bylina, jak pro obydlí, tak pro člověka samotného. Určitě si pamatujete ze ságy Upířích deníků bylinu železník, což není nic jiného než sporýš.
V současnosti můžeme ze sporýše připravovat bylinkový čaj, ale bylinku si raději pořiďte v bylinářství, neboť správné sušení je velmi důležité, jen správně sušená bylinka si zachová účinné látky. Uvolňuje křeče, tlumí krvácení, má diuretické účinky, působí jako mírné sedativum, přitom i stimuluje metabolismus, a proto je vhodná na různé zažívací potíže, jako je žaludek, játra a bolesti ledvin. Kromě toho se doporučuje i při nespavosti nebo nadměrném stresu. Sporýš lékařský zmírňuje různé vyrážky a kožní problémy: můžeme ho použít zevně, přidáním bylinkového odvaru do koupele, nebo umytím postižené oblasti. Doporučuje se i na obklady ran, velice efektivně léčí. Ze sporýše můžeme připravit osvěžující čaj, chutná skvěle s citrónem.

Táňa

Muira puama

Muira puama – Marapama -Voňatec vejčitý (Ptychopetalum olacoides)

Bylinka je známá spíše než pod svým zvláštním českým názvem voňatec, jako Muira, nebo také Marapuama, Marapama, nebo Mocné dřevo, je to rostlina z amazonských pralesů. Muira puama je tradičně používané přírodní afrodiziakum (pro muže i ženy) u tamějších (amazonských) domorodých kmenů. Pro své účinky je celosvětově populární a dá se koupit i u nás…Kromě toho je muirou léčeno vypadávání vlasů (odvar). Také dobře působí na neklid, nervozitu, uklidňuje. Pijáky kávy ale upozorňuji, že by svůj zvyk, jestli chtějí muiru užívat, měli zmírnit, pokud nechtějí být jako Asterix a Obelix po vypití kouzelného nápoje…a chtěli v noci spát..

Táňa

 

Schizandra

Schizandra – Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Schizandra pochází z Asie, kde se pěstuje jako léčivka. K léčení se používá celá její nadzemní část, ale nejvíce plody. Schizandra se používá hlavně jako stimulant. Ze sušených nebo čerstvých listů klanoprašky se připravuje posilující čaj, z plodů se dají připravit kompoty a marmelády, ale plody se většinou suší (dají se i zamrazit). Z bobulek se dají udělat nálevy, tinktury, domácí víno či kapky. Obsahují hodně vitamínu C, A a E. Také železo, vápník, síru, sodík a draslík. Přípravky ze schizandry se dají využít jako prevence proti chřipce a nachlazení.
Dobře působí na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, krční páteře a ramenních kloubů. Schizandra prohlubuje dýchání a zlepšuje vidění. K dalším účinkům patří stimulace mozku, zmírnění depresí, potlačení neuróz, úprava hladiny krevního cukru a cholesterolu a účinně se s ní dá potlačit nadměrné nepříjemné pocení. Látka schizandrin (obsažený v plodech) má antivirové účinky, ochranný efekt a posiluje nervovou soustavu. Jejím hlavním využitím je její stimulující účinek, který je větší než kofein, např. když potřebujete být dlouho soustředění, řídíte, učíte se, atd., účinek trvá až šest hodin. Pokud sníte nerozkousané bobulky, pak efekt přijde cca za třicet až šedesát minut. Když užíváte schizandru cca 20 dnů, dochází k celkové regeneraci a nastartování organismu. Schizandru nesmí užívat lidé s vysokým krevním tlakem, epilepsií, vředovou chorobou žaludku nebo dvanácterníku.
Sušené plody, kapsle nebo tinktura ze schizandry se u nás dají běžně koupit v bylinkových lékárnách a výtažky i v lékárně, schizandru si můžete i vypěstovat na zahrádce, jen je citlivá na mrazíky…

Táňa

 

 

Kyselina listová

Kyselina listová a homocystein

Víte, co je Hcy neboli homocystein? Je to toxická aminokyselina, která neustále vzniká v tělních buňkách a je ve zvýšeném množství značně toxická. Touto otázkou a snížením Hcy v lidském těle se zabýval český lékař MUDr. Karel Erben (letos zemřel), který tvrdil, že hlavně pomocí kyseliny listové a vitamínů B6 a B12 se dá značně prodloužit a zkvalitnit život, prakticky se dají odbourat všechny nemoci jako je infarkt, mozková mrtvice, apod.
No a co je kyselina listová:

Kyselina listová (Acidum folicum)

Kyselina listová (někdy také vitamín B9), je velmi důležitá pro naše zdraví. Obsažena je nejvíce v hlávkovém salátu, brokolici, chřestu, pomerančích, játrech, vlašských ořeších, kvasnicích, mléku a fazolích…Kyselina listová je velmi důležitá v těhotenství, protože přispívá k správnému růstu zárodečných tkání,u netěhotných lidí přispívá k normální syntéze aminokyselin, k normální krvetvorbě, k normálnímu metabolismu, k normální psychické činnosti, odstraňuje deprese, je prevencí arteriosklerózy, zvyšuje imunitu, snižuje únavu a vyčerpání, přispívá k normálnímu růstu buněk. Výborná je, pokud se vám tvoří v ústech často afty. Kyselina listová se dnes dá koupit v lékárně, když byste ji nechtěli přijímat běžně z potravin. Pak se užívá v dávkách 50 – 100mg 1x denně, po jídle. Těhotné ženy, kterým většinou předepisuje kyselinu listovou lékař, budou užívat dle jeho doporučení. Dříve se věřilo, že kyseliny listové se může užívat, kolik chcete a není toxická, dnešní výzkumy ukazují, že tomu tak není. Zvláště opatrní na užívání budou epileptici(poradí se s lékařem).

Táňa

 

Aksamitník

Aksamitník mexický (Tagetes lucida)

Aksamitníků (nebo taky lidově afrikánů) je několik desítek druhů, ale ten, co nás bude dnes zajímat, je aksamitník mexický. Jak všichni víme, afrikány mají hodně specifickou a pronikavou vůni (zápach). Používají se např. k osevu půdy, kde jsou háďátka, protože je likvidují, také k osevu pozemků po rekultivaci. Afrikány milují slimáci, kteří je dokáží během chvíle kompletně zlikvidovat až ke kořenům…
Ale něco o léčivých a dalších účincích aksamitníku – v Jižní Americe se používá jako koření do omáček, polévek a na kuřecí maso (ten, co je na obrázku, ne ten, co pěstujeme za oknem). Také se používá v kosmetickém průmyslu. Čaj z celé rostliny se pije při bolestech břicha nebo se přidává do koupele při revmatických onemocněních. Má uklidňující účinky na žaludek a nervy, pije se při kocovině, migréně(dá se sehnat i u nás).
Silný nálev může způsobovat lehkou euforii. Mexičtí indiáni aksamitník kouří ve směsi klasického tabáku a aksamitníku…

Táňa