Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Česnek

Česnek setý (Alium sativum)

Bez česneku bychom se asi v kuchyni neobešli. Česnek znali a prokazatelně si na něm pochutnávali už staří Sumerové před pěti tisíci lety. Ve starověkém Egyptě zase bylo známo, že česnek dostávali k jídlu otroci, třeba při stavbě pyramid, aby byli zdraví a silní. Po staletí se věří, že česnek odpuzuje démony a hlavně upíry. Z toho důvodu se věšel doma a také třeba nosil zavěšený na krku, takový lidem pak prý kousnutí nehrozilo. Česnek snižuje hladinu tuku v krvi, prospívá cévám, rozpouští krevní sraženiny. Také léčí žaludek a střeva, používá se i při bronchitidě. Česnek je nejlepší jíst syrový, třeba na chlebu s máslem nebo v různých pomazánkách, na topinkách… Údajně je také afrodisiakum, ale to bude dost sporné vzhledem k jeho odéru…nebo by pak museli zároveň jíst oba partneři. Česnek můžete milovat nebo nesnášet, nic mezi tím asi neexistuje. Třeba Shakespeare byl velkým odpůrcem česneku.
Česnek obsahuje aliin, saponiny, z vitamínů třeba C, selen.
Velmocí v pěstění česneku je dnes Čína, ale sami víme, že pro nás je čínský česnek „nedomrlý“ a jen ten český, moravský a slovenský má ty správné grády.
No a když je dnes ten Nový rok, pokud jste to včera trochu přehnali, udělejte si vyprošťovací česnečku, pomáhá to…

Táňa

Zavinutka podvojná

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)

Monarda je všestranná rostlinka, vysazuje se na zahrady jak k potěše oka, tak je léčivá…Používá se jako koření i jako léčivka. Má citronově-pomerančovou příchuť, nebo trochu jako meduňka, citronová tráva…prostě zavinutka  Zkoušela jsem jí trochu přidat do černého čaje a chutnalo to asi jako Earl Grey…většinou míchám bylinky se zeleným čajem, ale tohle mělo skvělou chuť…Monarda se jako bylinka užívá ke snižování horečky a při poruchách trávení. Jinak se užívá k ovonění bylinkových směsí.

Táňa 🙂

Jestřabina

Jestřabina lékařská (Galega officinalis)

je bylinka, která pochází z jižní a východní Evropy. U nás se vyskytuje v přírodě jen v nížinách, nebo se uměle pěstuje. Sbírá se kvetoucí nať. Jestřabina snižuje hladinu cukru v krvi u diabetu II. typu, podporuje tvorbu mléka u kojících žen a působí močopudně. Při nedostatku mléka u kojících matek se doporučuje užívat jako čaj. Užívá se i jako podpůrný prostředek při cukrovce. Více se jí ale užívá ve směsích, než jako samotné bylinky, např. jako čaj Diabetan, který se dá běžně koupit v lékárně.

Táňa Labovská

 

 

Drmek

Drmek obecný (Vitex agnus-castus)

Bylinka pochází od Středozemního moře, pro svoje hormony klidnící účinky se jí lidově říká mnišský pepř, který se užívá (plody) od starověku. Mniši v klášterech pili drmkový odvar, protože drmek je silné pánské antiafrodisiakum, tedy zmírňuje sexuální touhy. I dnes je to oblíbená léčivka, kterou ale užívají hlavně ženy, pro zmírnění PMS a jiných ženských potíží, bylinka harmonizuje a upravuje menstruaci, podporuje šanci na otěhotnění a přináší úlevu v klimakteriu. Plody se suší a pijí jako nálev. Drmek povzbuzuje tvorbu progesteronu, obnovuje u žen hormonální rovnováhu, odstraňuje podrážděnost, nespavost, deprese.

Táňa

Tapioka

Tapioka

Včera jsem ochutnala tzv. “Buble tea”, což je čaj s mlékem a tapiokovými kuličkami (perlami). Chutná to skvěle!
Co to je tapioka? Je to škrob z hlíz rostliny Maniok jedlý (lat. Manihot esculenta). Pochází z Jižní Ameriky, ale po osídlení těchto končin Evropany se rozšířil po celém světě. Živí se jím dnes hodně v Africe a Asii, připravují se z něj knedlíčky, nudle a velmi husté polévky. Tapioka se dá u nás sehnat hlavně jako tapiokové perly nebo mouka. Perly se vyrábí slisováním tapiokového škrobu do malých kuliček připomínajících perly. Dělá se hodně velikostí. Po namočení kuličky nasáknou a zvětší se, asi jako psyllium nebo chia semínka. Podle dostupných informací maniok obsahuje sacharidy, bílkoviny, vápník, hořčík, draslík, selen, železo, kyselinu listovou, vlákninu, mastné kyseliny. Velkou předností je, že bez obav mohou jíst lidé s celiakií a potravinovými alergiemi. Perličkami se zahušťují kaše, polévky, oblíbený je puding a koktejly a čaje.
Sehnat se dá v prodejnách se zdravou výživou, v potravinách koutcích se zdravou výživou v supermarketech (viděla jsem třeba v Tescu) nebo na e shopech…

Táňa

Jeřabiny

Jeřáb obecný (Sorbus aucuparia)

Jestli na vás se sychravým počasím už skočila nějaká choroba, viróza, chřipka, prochladnutí, tak výborným prostředkem na jejich hubení,s dostatkem vitamínu C, je jeřabina, tedy plody jeřábu. Jeřabiny jsou potopudné, močopudné, rozpouštějí močové a žlučové kameny, pomáhají zvýšit tvorbu žluči, používají se i při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a od středověku se jeřabiny užívají jako desinfekce střev při průjmech. Z tohoto posledního důvodu byla jeřabina využívána vojenskými felčary v dobách napoleonských válek. 2 čajové lžičky podrcených bobulí přelijeme 350 ml horké vody a necháme hodinu odstát. Pijeme 3x denně hrnek. Jeřabiny se užívají i jako prostředek proti bradavicím, kuřím okům, potírají se jimi postižená místa. Kompot z jeřabin nebo jeřabinové víno či likér jsou také velmi chutné…
Z magického hlediska je jeřabina posvátný strom, vysazovala se poblíž stavení a stájí jako ochrana proti blesku a černé magii. Ze dřeva jeřabiny se vyráběly runy pro věštce, magické šípy a kříže z jeřabinového dřeva, ovázané červenou nití, se nosily na hrudi proti uhranutí, uřknutí a kletbám. Z jeřabin připravovali věštci nápoje pro přesunutí se do jiných realit, pálením dřeva jeřabiny se přivolávali dobří ochranní duchové.
U nás se dříve vysazovaly celé aleje jeřabin podél silnic, což milovalo ptactvo a z hlediska magické ochrany to byl také skvělý počin, proto jestli má někdo z vás tu možnost, přimlouvám se za výsadbu jeřábů…

Táňa

Pěťour

Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)

Tato rostlinka, kterou většina zahrádkářů považuje za plevel, je léčivá. Sbírá se kvetoucí nať. Pěťour se užívá jak zevně na obklady, tak vnitřně. Jeho užití je poměrně široké – od léčení lupénky, ekzémů, nehojících se ran, tak se užívá k vyplachování úst při paradentóze a krvácení dásní(lepší než jakákoliv ústní voda a super pasta), zvyšuje tvorbu mateřského mléka, vnitřně desinfikuje, užívá se na snížení horečky, snížení krevního tlaku, posiluje srdce a játra…Takže až budete plít zahrádku, tak si pěťour nasušte…

Táňa 🙂

 

Mangold

Mangold (Beta vulgaris)

Mangold je u nás méně známá zelenina, která se používá podobně jako špenát. Mangold má dvě odrůdy, existuje mangold listový a chřestový. Jako rostlina je příbuzný cukrové řepy. Na rozdíl od špenátu má tu výhodu, že neobsahuje kyselinu šťavelovou. Svým složením je ideální potravinou pro diabetiky, kterým chrání ledviny. Jinak dobře působí na cévy, léčí játra a brání jejich ztučnění. Působí preventivně proti nemocem očí, zvláště pak těm degenerativním.Hodí se pro redukční dietu. Obsahuje hodně draslíku, vápníku, vitaminu C, kyselinu listovou (důležitá v těhotenství), vitamin A,B, niacin, bioflavonidy(cévy). Má mírně projímavý účinek. Šťáva z čerstvých listů kápnutá na nosní sliznice prý dokáže vyčistit hlavu, do uší proti hučení (tinnitus). Odvarem se dřív hubily vši a jejich hnidy.
V Itálii jsem občas viděla na jídelníčku špagety s mangoldem a můžu doporučit, jsou vynikající…

Koptis

Koptis čínský – Huang Lian (Coptis chinensis)

Jedna z významných léčivých rostlin tradiční čínské medicíny. Čínské jméno rostliny je Huang Lian. Čínská medicína užívá nejvíce na záněty, chřipku. Používá se také na zlepšení trávení, vylučování žluči,na léčení průjmů, zánětů jater a žaludku a do začátku minulého století i na úplavici, proti prvokům, kvasinkám, parazitům. Koptis dokáže regulovat vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu. Jako obklad se užívá na abscesy, nežity, akné, při hnisavých nehojících se ranách a popáleninách. Je přidáván do léků při lupénce, i možno použít zevně. Zkoumá se použití při plísňových onemocněních. Koptis nemohou užívat těhotné a kojící ženy, děti do 12 let, lidé s chorobami srdce. Jako léčivka se užívá podzemní oddenek, který se k nám dováží většinou práškovaný nebo v kapslích.

Táňa

Echinacea

Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Štědrý den klepe na dveře, jestli máte virózu nebo podobnou nechutnost, napíšu něco o tom nejosvědčenějším, co znám,ať jako prevenci, nebo už při probíhajícím onemocnění – je to echinacea, bylinka, kterou často vidíme na zahrádkách jako okrasnou květinu, ale jinak také je velice silnou léčivou bylinkou…Echinacea má antibakteriální a antivirové účinky, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost těla a hojí rány. Urychluje regeneraci po nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, zánětech středního ucha, dutin, podporuje celkově silně imunitu, léčí bronchitidu, snižuje horečku, pomáhá při kašli, je vhodná na rychlé hojení oparů (i pásových), pomáhá při hojení kožních problémů např. při lupénce, ekzémech, lišejích a akné, hojí kožní vyrážky a infekce. Zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se bolesti v krku. Pomáhá pročistit mízní systém, léčí hnisavá ložiska v těle, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů. Zlepšuje celkovou vitalitu. Podporuje imunitu při rakovině po chemoterapii a ozařování. Zajímavé je to, že rostlina pochází z Ameriky, kde ji používaly indiánské kmeny (např. Čejenové) při uštknutí hady, jedovatým hmyzem, při nehojících se ranách, apod…
Echinacea se dá jako tinktura běžně koupit v lékárnách. Za tu dobu, co ji doporučuji, s pobavením sleduji, jak její cena v lékárnách závratně roste…Vybírejte ty roztoky, které jsou vyráběné z nati i kořenů, protože jsou o mnoho silnější a raději než tablety s echinaceou nebo sirup,doporučuji kapky.

Táňa