Archiv pro rubriku: Bylinky

Bylinky.

Pelyněk černobýl

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)

Protože zítra bude Valpuržina noc (30.4.), která je známá čarodějnickými rejdy, ten, kdo by se chtěl ochránit, jedna z nejsilnějších magických bylin je pelyněk černobýl…
Pelyněk má ochranné vlastnosti. Často ho nosí šamané na ochranu ve svých váčcích. Je to jedna ze silných magických bylin, které odpuzují zlé duchy. Ti nemají rádi vůni pelyňku.
V ložnici se doporučuje zavěsit svazek pelyňku, můžete i na chodbě. I takový malý trs této byliny v domě chrání nejen před entitami, magickými útoky, ale také před hádkami a skandály, neštěstími a nehodami.
Prospěšné je i vykuřování pelyňkem ve všech místnostech 3x po směru hodinových ručiček, abyste vyčistili dům od negativní energie (začíná se u vchodu).
Ochranné vlastnosti pelyňku se zvyšují při ubývajícím Měsíci(takže zítra silný na 100%). A nejmocnější vlastnosti získává pelyněk v srpnu na Nanebevzetí Panny Marie. V této době nasbíraný pelyněk má nejen silné magické vlastnosti, ale také léčivé.
Pelyněk chrání dům a domácnost před magickými útoky, chrání člověka před uhranutím, uřknutím, závistí. Kousek pelyňku v kapse nás ochrání mimo domov – vše půjde snadno, bez problémů. Šťastný návrat domů.
Přidání pelyňku do koupele – odstranění cizí negativity ze sebe a nastavení svých myšlenek pozitivním způsobem.
Při dlouhé procházce si nasypte do bot trochu pelyňku – to má pozitivní vliv na pohodu a zdraví. Nošení pelyňku na těle zmírňuje bolesti zad.
Chcete vidět prorocké sny? Přispívá k tomu pelyněk v polštáři.
Pelyněk má pozitivní vliv na energii celého lidského těla, které harmonizuje a propojuje s přírodou.
Od pradávna používali mágové, šamani, čarodějové atd. pelyněk při svých různých rituálech a obřadech, používal se i k věštění.
Určitě ale, pokud jste psychicky labilní, máte psychické problémy, bude dobré vyhýbat se pelyňku, hlavně kouři z doutnajícího pelyňku. Nemuseli byste se potom cítit vůbec dobře.

Táňa

Špenát

Špenát (Spinacia oleracea)

Účinky špenátu na své svaly znal už Pepek námořník. Kromě toho se donedávna tvrdilo, že špenát obsahuje hodně železa, ale už to není tak horké, jak se uvádělo…
Špenát obsahuje hodně draslíku, funguje dobře na vysoký krevní tlak, chudokrevnost a zácpu. Obsahuje vitamín E, chrání cévy, srdce, játra a potlačuje únavu.
Má i dostatek vitamínu C. Ten zvyšuje imunitu, zpomaluje stárnutí, o opravdu pomáhá při stavbě kostí a svalové hmoty (myslím toho Pepka námořníka). Špenát snižuje škodlivý cholesterol.
Kromě toho má i vitaminy A, K a B. Údajně je ve sto gramech čerstvého špenátu třetina doporučené denní dávky vitamínu B9.
Špenát je velmi bohatý na lutein, který pomáhá předcházet ztrátě zraku – degeneraci. Údajně je špenát účinnější na zrak než mrkev.
Špenát je v poslední době také přidáván často do různých smoothie.
Tak vyzkoušejte!

Táňa

Jasan ztepilý

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)
Jasan je strom, který roste i u nás, dorůstá do výšky 30 – 40 m a daří se mu hlavně na vlhčích místech.
Strom má všestranné použití, dřevo se využívá v truhlářství a také se s ním dobře udí maso.
Kromě toho je léčivý. Nejčastěji používané léčivé části jsou listy, mladá kůra a pupeny – popíjí se jako čaj nebo je možné si koupit kapky. U nás nejčastěji seženete v bylinkových lékárnách listy (pokud si je sami nenatrháte). Jasanové listy pomáhají na rozpouštění kamenů v ledvinách, odvodňují, mírně projímají a dobře účinkují na revmatismus, osteoartrózu a dnu a obezitu. Čistí játra a ledviny. Údajně dobře působí i na celulitidu.
Jasanový čaj nebo kapky neužívejte, pokud užíváte diuretika nebo přípravky na hubnutí. Přípravky z jasanu užívejte jen krátkodobě nebo je třeba udělat přestávku.
Táňa

Černý bez plody – účinky

Černý bez plody (Sambucus nigra fructus) – účinky

Jak jsem slíbila, píšu o účincích plodů černého bezu – bezinek. Bezinky můžeme využívat na výrobu sirupů, marmelád, džemů, likéru a bezového vína. Při rozumném užívání mají plody v jakékoliv podobě léčebné účinky. Podotýkám, že konzumovat by je neměly těhotné ženy a děti do 3 let (u likérů a vína do 18 let). Kromě kuchyňského zpracování bezinek se dají připravit i lihové extrakty, tinktury, sirupy a čaje.

Plody bezinek obsahují vitamín C, flavonoidy, ovocné kyseliny a éterické oleje, pektin. Fialové barvivo antokyan je antioxidant, tzn., že chrání buňky proti volným radikálům. Barvivo z bezinek se používá v potravinářském průmyslu.

Bezinky se nesmí konzumovat syrové, protože jsou mírně jedovaté, měly by projít varem.

Účinky bezinek: působí proti chřipce a nachlazení, podporují imunitu, snižují horečku, vyvolávají pocení, působí protizánětlivě. Pomáhají při ischiasu a bolestech hlavy, zánětu trojklanného nervu a bolesti zubů.

Ostatně, vyzkoušejte sami…

Táňa 🙂

 

Karob – Carob

Karob – Rohovník obecný – Svatojánský chléb (Ceratonia siliqua)
Karob jsou lusky, plody rohovníku. Rohovník je stálezelený keř, původem ze Středomoří, ale dnes se pěstuje i v jiných oblastech s teplým podnebím. Dožívá se až 100 let. Po sběru se lusky krátce povaří (vaří nebo smaží), poté se rozemelou na prášek (při smažení získává vůni podobnou čokoládě). Karob má přirozeně sladkou chuť. Lidé ho jí více než 5 000 let, zejména na Středním východě. Je dokonce zmíněn v Bibli. Karob obsahuje vitamín B1 ve stejném množství jako chřest nebo jahody. Má stejné množství niacinu jako čočka nebo hrách a více vitamínu A než lilek nebo řepa. Krom toho také vitamín B2, vápník, hořčík, draslík a stopové prvky: železo, mangan, chrom, měď a nikl. Obsahuje asi 8% bílkovin a vlákninu. Karobový prášek se často používá jako náhrada čokolády, ve srovnání s ní má 3krát více vápníku, ale 3krát méně kalorií a 17krát méně tuku. V léčitelství se používá k léčbě těžkého průjmu, včetně zvířat. Použijte 1 polévkovou lžíci prášku , rozmíchat ve sklenici vody. Také pomáhá při nevolnosti, zvracení, poruchách trávení. Jeden francouzský lékař karobem úspěšně zvrátil selhání ledvin. K tomu byly použity asi 2 lžičky prášku podávané v neslazené brusinkové šťávě, 4-5krát denně. Odvar z listů a kůry se dodnes používá k léčbě sexuálně přenosných chorob a také má uklidňující účinek při epilepsii. Karob je vynikajícím antioxidantem, je toxický pro rakovinné buňky, zvláště ty, které způsobují rakovinu děložního čípku.
Vynikající je v horkém mléce jako náhražka horké čokolády. Karob by neměly jíst děti do 2 let.
Táňa

Máčka ladní

Máčka ladní (Eryngium campestre)
Máčka se užívá jako bylina hlavně na čištění krve, zlepšuje zažívání, silně působí při odhleňování, uvolnění hlenů v dýchacích cestách(bronchitidy, kašel). Pomáhá při nespavosti, neklidu. Jako kloktadlo léčí záněty v ústní dutině, ve středověku se čaj užíval při různých otravách (např. z hub)
Užívají se kořeny a listy, na čaj je třeba 1 polévková lžíce na čtvrtlitrový hrnek, nechat vylouhovat cca hodinu. Max. dávka je 1 hrnek denně. Pozor, zesiluje menstruaci.
Táňa

Slzovka

Slzovka (Jobovy slzy, lat. Coix lacryma, YiYi Ren)
Dneska jsem poprvé pila čaj ze slzovky, údajně je to nápoj čínských mudrců, kteří se dožívali mnoho let přes stovku, tak vyzkoušíme 😃
Slzovka je obilnina, pěstována už ve Starém Egyptě, Číně.
Neobsahuje lepek, proto ji mohou lidé s bezlepkovou dietou. Odvar ze slzovky se podává při žaludečních a střevních potížích, odstraňuje z těla jedy, podporuje funkci jater. Také pomáhá při zánětech močového měchýře, otocích, bolestech svalů a kloubů. Při akné a jiných zánětech kůže. Zlepšuje stav průdušek a plic, také revma. Umí kromě jiného pomoci při trávení těžkých jídel, hlavně tuků. Proto se také slzovka využívá při redukčních dietách (platí to, co píšu dole, ne víc, jak 14 dnů v kuse).
Slzovka pomáhá uvolňovat zatuhlá ložiska škodlivin z organismu, snižuje „špatný“ cholesterol a pokožku udržuje hebkou a vláčnou. Dokonce její konzumace údajně zpomaluje šedivění vlasů. V Číně se užívá i jako antiparazitikum.
Slzovka se může pít jako odvar – čaj, můžete ji uvařit (vaří se dlouho, je třeba ji namočit) a použít od polévek, kaší, placek, pomazánek, nebo míchat s běžnou moukou. Doporučuje se spíše jíst slzovku jako větší kroupy.
Vzhledem k tomu, že slzovka má poměrně silné účinky, neměla by se užívat (jíst) víc, než 14 dnů v kuse. Slzovku nesmí jíst ani pít těhotné a kojící ženy a také se nesmí užívat při akutních horečnatých onemocněních (chřipka, angína, atd…)
Táňa

Artyčok

Artyčok (Cynara cardunculus)

O artyčoku se zmiňuje už  Abu Ali Ibn Sina (Avicenna) o jeho močopudných vlastnostech a  Hieronymus Bock podrobně popisuje ve středověku působení  artyčoku, který „slouží k léčbě ucpaných jater a ledviny, stejně jako vodnatelnosti. “

Artyčok obsahuje celé množství biologicky aktivních látek, včetně flavonoidů a hořčin. Kromě toho tato rostlina obsahuje bílkoviny, sacharidy, kyselinu askorbovou(vitamín C), vitamíny B 1 , B 2 , karoten,  draselné soli. Krom toho má vysoký obsah inulinu, takže by měl být zaařazen do stravy pacientů s diabetem. Artyčok pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, očistit játra a zlepšit produkci žluči a tím i trávení. Kromě toho příznivě působí na ledviny, močové cesty, rozpouští usazeniny, pomáhá při trávení těžkých jídel a napomáhá tělesnému metabolismu, používá se při redukčních dietách, protože celkově očišťuje tělo a pomáhá hubnutí. Artyčok údajně i napomáhá vylučovat z těla těžké kovy . Mým klientkám pomohl při atopických ekzémech a při lupénce.

Táňa

Pivoňka

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)
Pivoňka pochází ze Středomoří, kde dodnes, např. v Řecku roste planě. Pivoňkou se léčilo od starověku. U nás známe vyšlechtěné plnokvěté odrůdy, které zdobí mnohé zahrádky, krásné voní i vypadají. Léčivé jsou květy a kořeny. Květy pomáhají při astmatu, kašli, ledvinových kolikách, epilepsii, záchvatech dny. Kořeny se užívají proto, že obsahují látku snižující bolest. Vzhledem k tomu, že pivoňka je mírně jedovatá, nechte dávkování pouze a jen na profesionálech a neexperimentujte sami. Zkusit můžete ale třeba mazání na bolavá záda – kořeny pivoňky rozdrťte na kousky a naložte do kvalitního alkoholu. Nechte louhovat cca 3 dny v temnu, pak sceďte a můžete mazat bolavá místa…
Táňa

Třezalka

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Nejbližší magický svátek bude svatojánská noc a tak něco o třezalce, která by se tu noc měla sbírat… Třezalka je jedna z nejmagičtějších bylinek u nás. Na co se používá – třeba na nespavost, úzkost, stres a deprese, čaj z třezalky je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, lehčích depresích, “skleslé mysli”, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách. Někteří z nás trpí lehkými depresivními stavy v zimním období. Jsou způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Můžete být víc skleslí, mít dlouhotrvající mizernou náladu bez důvodů a celkově pocit větší únavy, ztrátu motivace…na to vše pomůže třezalka. U žen může někdy pomoci při hormonálních výkyvech (ponejvíc v klimakteriu). Třezalka působí mírně močopudně, blahodárně působí na ledviny při jejich čištění a zánětlivá onemocnění.
Třezalka pomáhá i při nemocech zažívacího traktu, jako jsou žaludeční vředy a zánětlivá onemocnění střev, průjmy, střevní chřipky. Celkově také podporuje činnost žaludku, žlučníku a jater. Považuje se za přírodní antibiotikum, pomáhá bojovat proti chřipce a virózám K vnějšímu užití (mazání) se používá třezalkový (svatojánský) olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí, takže třeba jako mazání na revma, záda, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením, používá se jako mazání nebo olejové obklady. Potírají se jím menší poranění kůže a popáleniny, štípnutí a bodnutí hmyzem.
Třezalka bohužel působí tak, že odbourává účinky hormonálních léků, hlavně hormonální antikoncepce, takže ji nemohou užívat ženy, které tento druh antikoncepce využívají. Dalším poměrně nepříjemným účinkem je při dlouhodobějším užívání světloplachost (dlouhodoběji znamená víc cca jak 5 týdnů).
Z hlediska magie je třezalka bylinou ochrannou, jak vnitřně jako čaj, tak nošením na těle nebo zavěšením svazku bylin doma.
Třezalku lze běžně nasbírat, zakoupit v lékárnách nebo bylinkových prodejnách a na netu.