Třezalka

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka, nebo také bylina Sv. Jana, jak je nazývaná i v zahraničí, je bylinka se žlutými květy, kterou zná prakticky každý. V léčitelské praxi se využívá hlavně na potíže nervového původu, úzkosti, stresy, deprese a nespavost, melancholii, skleslosti. Kromě toho má desinfekční účinky, takže je vhodná i při virózách, infekčních průjmech, zánětech žaludku nebo střev, atd. Skvěle pomáhá při pálení žáhy.V období klimakteria dokáže dobře vybalancovat hormonální výkyvy. Kromě toho ale také dokáže s přehledem vyrušit účinky hormonální antikoncepce a některých dalších léků, takže kdo užívá, přečte si před tím, než se rozhodne použít a požít třezalku, příbalový leták od svých léků.
Potíže, které chcete třezalkou upravit, by měly odeznít zhruba po 2-3 týdnech užívání. Třezalka působí na naše tělo i jako diuretikum – močopudně – pomáhá tedy s čištěním těla a zároveň blahodárně působí na ledviny při jejich čištění, při zánětech.
Z hlediska magie je třezalka bylinnou ochranou, která chrání před černou magií, uhranutím, uřknutím, a to jak její pití jako čaje, tak pověšený svazek doma.
Z třezalky se vyrábí tzv. svatojanský olej, který bezvadně působí na popáleniny, odřeniny, modřiny a bolavá záda.
Neměla by se užívat delší dobu, protože pak způsobuje světloplachost. Max. 3 týdny v kuse, pak přestávka…

Táňa