Fenykl

Fenykl (Foeniculi fructus)

Někteří z nás si z Vánoc udělali žránoce, takže mohou pociťovat problémy s bolestivým žlučníkem a nadýmáním…
Tak něco účinného: zapátrejte doma v koření a najděte fenykl. Kdo nenajde,doběhne do potravin, kde byste ho měli najít v koření, kdo ani tam ne, koupí v lékárně fenyklový čaj nebo dětský čaj proti nadýmání (pozor, existují i dětské čaje na jiné potíže, např.nachlazení a v těch jsou úplně jiné bylinky).
Účinky fenyklu znali už ve starověku Egypťané, Arabové a Číňané. Byl lékem na ledvinová onemocnění, na břišní křeče, nadýmání, na kašel a nachlazení. Pomáhal při hadím uštknutí i při výskytu vnitřních parazitů (tasemnice).
Vnější použití – fenyklovým olejem se útočilo na vši, blechy.
Dnes se nejvíc používá na zmírnění nadýmání a křečí ve střevech, jinak také čaj z fenyklu podporuje tvorbu mateřského mléka.
Odvar z fenyklu jde použít na obklady a omývání očí při různých očních zánětech. Tady se využívá jeho dezinfekčního účinku a účinku proti bakteriím i kvasinkám.
Jak fenykl použít: vnitřně proti nadýmání: svařit 2 lžíce semen fenyklu (zarovnané polévkové lžíce) v litru vody 10 minut. Pak odstavíme a vlažné pijeme. K tomu si můžeme pomoci i zevně, pokud jste nafouknutí jak pátrací balón a máte velké bolesti: na 2 litry vody 4 zarovnané polévkové lžíce fenyklu, vaříme zase 10 minut, necháme vychladnout na příjemnou vlažnou teplotu, namočíme např, ručník a dáváme jako obklady na oblast břicha, žlučníku, žaludku, střev. Tento obklad můžeme dělat i miminkům při nadýmání…

Táňa