Rozrazil

Rozrazil lékařský (Veronica officinalis)

Rozrazil – nádherná bylinka lidově nazývaná bouřka (věřilo se, kdo za krásného počasí bude trhat rozrazil, přivolá bouřku) je drobná léčivka, která roste v mírném pásmu, většinou na loukách, pastvinách, mezích. Sbírá se její nať. Rozrazil dobře působí při jakýchkoliv zánětech v těle – hlavně v oblasti trávení – žaludek, střeva, Crohnova choroba, slinivka, ale i při zánětech močových cest, rozpouští ledvinové kameny, při diabetu jako podpůrná bylinka, čistí krev, proto je vhodná i při dně, revmatismu, kožních problémech. Dříve se rozrazil používal při TBC, uštknutí, pokousání zvířaty, svrabu, popáleninách, zánětu dásní. Používá se při kašli, bronchitidě, astmatu. Snižuje cholesterol v krvi.
Bylinka je chutná i syrová a používá se do salátů.
Z rozrazilu se připravuje odvar, kdy bylinku povaříte asi 2 min a necháte odstát. Vlažné popíjet 3x denně nebo použít jako obklad na problematická místa.
Rozrazil si musíte nasbírat sami, protože u nás se jako léčivka oficiálně nepoužívá ani nevykupuje, na rozdíl třeba od Francie, kde je součástí mnoha čajových směsí.

Táňa