Jelení jazyk

Jelení jazyk (Scolopendrium officinale)

Jelení (v některých zemích také nazýváno volský) jazyk je druh kapradí, vytrvalá bylina s krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstají asi 60 cm dlouhé listy, na spodní straně s výtrusy, které se tvoří v létě. Jelení jazyk roste na vlhkých vápenatých půdách, často v jeskyních, ve studnách, apod. V ČR je přísně chráněna a už roste jen na několika místech.
Bylina (listy) se užívá k léčení zánětů v těle, ke zklidnění, usnadňuje vykašlávání, dezinfikuje, používá se jako diuretikum – k odvodnění organismu. Léčí zánět průdušek, průdušnice, kašel, pomáhá při angině pectoris, zánětech pohrudnice, při zánětlivých onemocněních ledvin, léčí průjmy, pomáhá při úplavici, onemocněních sleziny a jater. Zevně se používá ve formě masti pro léčení hemoroidů, popálenin a opaření.
V současnosti se používá v homeopatii, jinak sehnat bylinu je obtížné, ale může se podařit na internetu, nebo si ji vypěstujte doma….
Použití – Jedna zarovnaná polévková lžíce byliny se svaří se 400 ml vroucí vody. Pijeme chladnější, před jídlem, třikrát denně. 

Táňa