Schizandra

Schizandra – Klanopraška čínská (Schisandra chinensis)

Schizandra pochází z Asie, kde se pěstuje jako léčivka. K léčení se používá celá její nadzemní část, ale nejvíce plody. Schizandra se používá hlavně jako stimulant. Ze sušených nebo čerstvých listů klanoprašky se připravuje posilující čaj, z plodů se dají připravit kompoty a marmelády, ale plody se většinou suší (dají se i zamrazit). Z bobulek se dají udělat nálevy, tinktury, domácí víno či kapky. Obsahují hodně vitamínu C, A a E. Také železo, vápník, síru, sodík a draslík. Přípravky ze schizandry se dají využít jako prevence proti chřipce a nachlazení.
Dobře působí na chronický a astmatický kašel, bolesti hlavy, krční páteře a ramenních kloubů. Schizandra prohlubuje dýchání a zlepšuje vidění. K dalším účinkům patří stimulace mozku, zmírnění depresí, potlačení neuróz, úprava hladiny krevního cukru a cholesterolu a účinně se s ní dá potlačit nadměrné nepříjemné pocení. Látka schizandrin (obsažený v plodech) má antivirové účinky, ochranný efekt a posiluje nervovou soustavu. Jejím hlavním využitím je její stimulující účinek, který je větší než kofein, např. když potřebujete být dlouho soustředění, řídíte, učíte se, atd., účinek trvá až šest hodin. Pokud sníte nerozkousané bobulky, pak efekt přijde cca za třicet až šedesát minut. Když užíváte schizandru cca 20 dnů, dochází k celkové regeneraci a nastartování organismu. Schizandru nesmí užívat lidé s vysokým krevním tlakem, epilepsií, vředovou chorobou žaludku nebo dvanácterníku.
Sušené plody, kapsle nebo tinktura ze schizandry se u nás dají běžně koupit v bylinkových lékárnách a výtažky i v lékárně, schizandru si můžete i vypěstovat na zahrádce, jen je citlivá na mrazíky…

Táňa