Majoránka

Majoránka (Origanum majorana)

Majoránku znají asi všichni, protože se v Čechách přidává do mnoha jídel…jak by asi chutnala bez majoránky bramboračka, guláš, hrachovka, bramboráky, jehněčí a další a další jídla… Do luštěnin se přidává kvůli tomu, že zmírňuje nadýmání.
Majoránka je ale i léčivá bylinka, která se užívala odnepaměti (už třeba ve starém Egyptě). Jako léčivka má mnoho využití – hlavní účinek tkví v tom, že majoránka zklidňuje, zmírňuje křeče, nervozitu, desinfikuje. Zlepšuje chuť k jídlu a napomáhá trávení, podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Jako čaj se užívá ke zmírnění bolestí žaludku, menstruačních bolestí, při stresu a nervozitě, nadýmání. Také napomáhá správné činnosti ledvin. Čaj z majoránky je výborný na kašel.Do dnešní doby se používá mast z majoránky na mokvající a špatně se hojící rány, skvělá je na odřený nos při rýmě…V kosmetickém průmyslu se v současné době přidává do výrobků na akné, ve starém Egyptě se přidávala do krémů na špatnou pleť a do přípravků na vlasy.
Do vynálezu penicilinu se silnými výtažky z majoránky léčily pohlavní choroby, asi proto ji někteří bylináři dodnes přidávají do směsí např. na léčení chlamydií, plísní, cizopasníků.
Pánové ale budou na časté a hojné užívání majoránu opatrní, protože majoránka tlumí vášeň naprosto spolehlivě…

Táňa